Tradinář – rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů

Do rukou se mě dostala velice inspirativní kniha pro všechny, co mají rádi přírodu, vaření, pečení, tvořivého ducha a chtějí slavit různé svátky a není jim lhostejné dodržování tradic. 

Hned na začátku knihy se dozvíte, proč vlastně Tradinář vznikl, představí se vám obě autorky a jak s Tradinářem vlastně pracovat. Následují detailně rozpracované měsíce v roce od ledna až do prosince. Autorky popisují podrobně každý měsíc, jaké tradice můžete v daném měsíci slavit, co dobrého si upéct, uvařit, či vyrobit, dále zajímavosti a vychytávky. A to vše společně s rodinou, svými dětmi a hlavně s klidem a láskou. Texty jsou obohaceny o osobní zkušenosti autorek. Na konci knihy naleznete bohatou fotogalerii obou autorek, jak vlastně Tradinář vznikal a dále tipy na výlety, různé akce, odkazy na webové stránky i další literaturu, ve které můžete hledat další inspirace.

Kniha je doslova nabitá inspiracemi a rozhodně budete nadšeni, až jí otevřete, tak nebudete litovat. Obrovské plus dávám knize za bohatou fotogalerii, kdy vás nepřestane bavit si Tradinář prohlížet znovu a znovu. Nesmírně se mě líbila myšlenka autorky Martiny Boledovičové, která přes péči o domácnost nestíhala vnímat to krásné v okolí a jen řešila děti a péči o ně. Mám totiž podobnou zkušenost. Moji dva synové, kteří se narodili brzy po sobě, do toho jsme zbourali starý domeček a stavěli nový. Vnímám toto období jako velice hektické, plné shonu a práce kolem dětí a stavby. Postupem času jsem si začala uvědomovat, že takto to rozhodně nechci a potřebuji změnu. Shodou náhod jsem dostala úžasnou příležitost podílet se na tvorbě webových magazínů. Moje cesta životem se začala ubírat jiným směrem, přemýšlela jsem nad tím, co dávám svým dětem, zpracovávala, co vyrostlo na zahrádce, sušila bylinky, připravovala různé dobroty. Díky spolupráci s vydavatelstvím Smart Press jsem se setkala s knihami, které prostě mají duši. Když jsem se doslechla, že má vyjít Tradinář, moc jsem se na něj těšila a netrpělivě vyhlížela, až se objeví na knižním trhu. Hned po shlédnutí titulní strany jsem věděla, že to bude to pravé pro mě. Kniha plná nádherných fotografií, zajímavostí, tradic notoricky známých i těch méně, mě naprosto pohltila. Hned jsem měla chuť vyzkoušet domácí kváskový chléb, vyrobit věnec z vejdumků, voskovou batiku či kaštanová miminka. Autorky myslely opravdu na vše, co se v daném období dá upéct, uvařit, vyrobit či zažít. A je toho opravdu hodně.

Tradice se snažím přenášet nejen na své děti, ale i ty školkové. Slavíme různé svátky, tvoříme, vynášíme Morenu, zveme rodiče, prarodiče na besídky a různé slavnosti, povídáme si  společně pranostiky, které se pojí k různým svátkům a významným dnům.

V knize mě moc zaujala dvojstrana jako kalendář, kam si můžete vpisovat i další významné dny. Také jsem moc ocenila i přesné data jednotlivých tzv. pohyblivých svátků. Na závěr knihy autorky krásně poděkovaly všem, co se na knize jakkoliv podíleli, ale i své rodině a svým blízkým. Kniha je velice čtivá, dobře zpracovaná. Líbí se mě fotografie, které doplňují zajímavé texty.

Autor: Monika Kindlová, Martina Boledovičová

Žánr: kuchařka, receptář

Počet stran: 288

Vydáno: 2019, Nakladatelství Smart Press, Praha

Vazba knihy: pevná, lesklá, bez přebalu

ISBN: 978-80-88244-06-6

Knihu můžete koupit zde

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *