Atlas bylin – průvodce českou přírodou více než 100 planě rostoucích druhů

Chodíte rádi do přírody? Poznáváte různé bylinky a ne vždy si víte rady? Tak právě vám je určena novinka Nakladatelství Edika, vydanou v Brně. 

Publikace začíná abecedním seznamem jednotlivých bylin, které jsou řazeny orientačně i dle barev. Od bílé, přes růžovou, červenou, modrou, fialovou, zelenou a hnědou, pak následují zdroje použité literatury i zajímavé internetové stránky. Dále také ilustrace jednotlivých tvarů listů, jak se dělí i jaké je postavení listů, také tvar květů i různé druhy květenství.

Každá z bylin je zařazena podle abecedy a barvy. Bohatá fotogalerie vám ukáže různé části rostliny v různých detailech. Dále zde najdete mnoho zajímavostí, kde roste, na co se v medicíně lze využívat, jaký je její lidový název, či jak vlastně vypadá a podle čeho ji v přírodě bezpečně poznáme. Na konci knihy je k dispozici abecední rejstřík, který usnadní lepší orientaci v knize. Jaké byliny v této knize vlastně najdete? Např. Bleduli jarní, Heřmánek pravý, Ptačinec prostřední, Svízel vonný, Náprstník červený, Sadec konopáč a mnoho dalších zajímavých bylinek. Cílem této publikace je seznámit s nejběžnějšími rostlinami, které se v rámci České republiky nachází.

Ukázka z knihy:

Prvosenka jarní – Primula veris

Doba květu: duben až červen

Listy: Měkké, svraskalé, řapíkaté, vejčité, s odvinutými okraji, na rubu šedozelené, chlupaté, se zřetelnou žilnatinou, okraje vroubkované, vyrůstají v přízemní růžici.

Květy: Vonné, sytě žluté s oranžovou skvrnou uprostřed, uspořádané na jedné či více dutých lodyhách v jednostranný hrozen. Kalich bleděžlutý nebo bledězelený, zvonkovitý, chlupatý, od korunní trubky odstálý a nafouklý

Plody: Vejčité tobolky

Popis: Vytrvalá, světlomilná, až 30 cm vysoká bylina s přímou dutou chlupatou lodyhou vyrůstající ze středu listové růžice a krátkým válcovitým oddenkem porostlým mnoha světlými kořínky.

V České republice naleznete více než 3,5 tisíce druhů rostlin.

Kniha se mně moc líbila. Mám ráda procházky do přírody, poznávám různé rostliny, také ledasco sbírám a suším. Tato publikace by měla pomoci poznat v přírodě různé druhy bylin a také se o nich něco zajímavého dozvědět. Doporučím ji všem milovníkům přírody, žákům, studentům, kteří třeba vytváří herbář a neví si rady, jaké byliny použít a jak se vlastně jmenují a nejen jim. Kniha je přehledná, všestranná, plná informací o přírodě. Součástí knihy je bohatá fotogalerie, za níž jí dávám velké plus. Kniha se mně opravdu moc líbila a zaujala mě.

Několik slov o autorce:

Marta Knauerová

V prvé řadě maminka a kamarádka dvou báječných dcer s touhou psát laskavě, tajemně a hravě. Šťastná ve své práci botaničky i v jakékoli práci tvůrčí. Zaměstnat ruce pro ni znamená dopřát odpočinek hlavě. A naopak! V podkroví barokního kláštera obutých augustiniánů (dnešní Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě) sepisuje granty a připravuje už roky výukové materiály a programy pro děti. To vše s velkou pokorou a úctou nejen k danému místu, ale především k mnichu Conopeovi, šouravě bloudícímu chodbami rozlehlého kláštera už téměř čtyři sta let.

Autor: Marta Knauerová, Jana Drnková

Fotografie: Jana Drnková

Ilustrace: Atila Vörös, Jana Drnková

Žánr: encyklopedie živé přírody

Vydáno: 2022, Nakladatelství Edika v Brně ve společnosti Albatros media se sídlem v Praze, 2. vydání

Počet stran: 144

Vazba knihy: brožovaná, šitá nitmi

ISBN: 978-80-266-1712-9

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *