Vire, padni ! Vtipná kniha o aktuální situaci u nás

Hledáte knihu, která vás pobaví? Chcete se dozvědět něco o nakažlivých nemocech, především nemoci COVID 19? Tak právě vám je určena kniha s názvem Vire, padni! 

Hlava rodiny, tatínek přichystal pro svou báječnou rodinu nezapomenutelnou dovolenou. Pětičlenná rodina vyrazí o jarních prázdninách na chatu. Jejich dovolená se zvrtne v naprosto něco jiného, nečekaného. Nevyžádaná karanténa proti nemoci COVID 19 je něco, co si prožilo mnoho rodin. Ivona Březinová, jenž je autorkou knihy Vire, padni! napsala opravdu nevšední knihu, která nám pomůže se orientovat v celé problematice koronaviru a zároveň vás pobaví.

Kniha je určena dětem od 10 let a nejen pro ně. Celkem 168 stran plné humorného příběhu i zajímavostí o nemoci COVID 19. I když se vám může zdát, že jste o tomto viru slyšeli už mnoho věcí, možná už ani nechcete slyšet, věřte, že v této knize se dozvíte vše o této nemoci na jednom místě. Kniha obsahuje celkem 18 příběhů o rodině Vejklubcových, jejich dědečkovi a psovi. Dále dalších 17 kapitol pojednává o virech všeobecně, o nejnakažlivějších nemocech, o distanční výuce, o karanténě, o tom, čím se můžete proti nemoci COVID 19 chránit, také rejstřík názvů, které s touto nemocí souvisí, zdroje, kde můžete dále čerpat mnoho informací, které jste možná nevěděli. Nesmí chybět obsah a závěr, který vše zakončí.

Kniha byla napsána na podzim roku 2020. Od té doby se toho už řadu okolností okolo této nemoci událo. Knihu jsem přečetla opravdu rychle. Trvalo mně, než jsi ji vzala do ruky a začala číst. Je pravda, že jsme se z různých médií dozvídali, kolik obětí si tato nemoc již vyžádala, jaká další opatření a restrikce nás v rámci této nemoci čekají, tak proto se mně do ní moc nechtělo. Ale ten správný čas přišel a knihu jsem přečetla jedním dechem. Autorka svým příjemný humorem otevřela složité téma, která nás od jara 2020 pohltilo a stále v něm žijeme a také mně dokázala vykouzlit úsměv na tváři.

Kniha se čte velice dobře, je skvěle zpracovaná, rozdělená podle kapitol i textů o COVIDU 19 barevnými stránkami, což usnadní lepší orientaci v textu. Tuto knihu přečetli i oba mojí synové a musím říci, že se jim moc líbila.  Ilustrace jsou úsměvné a pobaví všechny čtenáře.

Knihu doporučím všem lidem, kteří se chtějí pobavit a zároveň se dozvědět zajímavosti o mnoha nemocech, které trápí naše lidstvo.

Ukázka z knihy:

Jednoho rána se pustou chatovou osadou rozlehl vítězoslavný pokřik. Táta Valdemar se právě pomocí sekery proboural okenicí, protáhl se ven a šťastně zamžoural do oslňujícího světla.

„Dokázali jsme to!“

„Seš si jist, že jsme uvnitř strávili celý týden?“zeptal se děda Drahoslav pochybovačně. „od tý doby, co se Klaudii vybila baterka i v chytrých hodinkách, jsme zůstali úplně hloupí.“

„Mluvte za sebe, dědečku,“ namítla maminka Klaudie z nitra srubu ochraptělým šepotem, čtyřrozměrně dezorientovaná, jak v dlouhotrvající tmě přestala vnímat, zda je den, či noc.

Dírou v okenici postupně prolezly další čtyři mátožné postavy – špinavé, potrhané, rozcuchané, sinalé, s ovázanými čely, s náplastmi na nosech a s dlaněmi na očích, navíc notně prochladlé a ztuhlé dlouhodobým nedostatkem pohybu.

„Budiž světlo! „zadeklamoval otec procítěně a klesl na kolena do bahnité louže.

Šarlota, Felix, Vincent i děda Drahoslav se po přestálé terapii konečně nadechli čerstvého vzduchu, který se jim ledově proběhl po zádech a zaštípal je v nose.

Několik slov u autorce:

Ivona Březinová

Je spisovatelkou na volné noze, šest let vedla semináře tvůrčího psaní na Literární akademii. Její prvotina Zrcátko pro Markétu načala bohatou řadu knih od leporel přes pohádky, příběhy pro malé čtenáře (F jako Fík, Vítej, Karle!, Ďasík a Ďáblík), populárně naučné texty a encyklopedie až po romány pro teenagery. Pro dívky vydala literární cestopisy (tzv. Béčkovky) a nevyhýbá se ani závažným tématům (Lentilka pro dědu Edu, Kluk a pes, Řvi potichu, brácho, triptych, Holky na vodítku). Mnohé její publikace získaly ocenění a byly přeloženy do cizích jazyků. Autorka ráda beseduje se svými čtenáři.

 

Autor: Ivona Březinová

Ilustroval: Lukáš Fibich

Žánr: humor pro děti, vzdělávání

Vydáno: 2020, Albatros Media a.s., Praha

Počet stran: 168

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-00-06001-9

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *