Tajuplný svět virů a bakterií – napínavé čtení pro děti i dospělé

Víte, jaké nemoci způsobuje Helicobacter pylorí, Clostridium tetaní, či virus Epstein – Barrové? Chcete se dozvědět, na jaké nemoci vlastně existuje očkování? Zajímáte se o to, jak se vyrábí jogurty, sýry a další mléčné výrobky? Na tyto a ještě mnoho dalších otázek vám odpoví Karsten Brensing a Katrin Linkeová, autoři knihy Tajuplný svět virů a bakterií, kterou vydalo Nakladatelství KAZDA v Brně. 

V úvodu naleznete informace o tom, jak na nás viry a bakterie působí, co způsobil jeden koronavirus na celém světě a proč jsou tyto mikroorganismy důležité pro náš život, a že nám vlastně jen neškodí.

Kniha je rozdělena na 3 části. V té první autoři detailně popisují jednotlivé viry, bakterie, houby i mnohobuněčné organismy. To jak vlastně žijí, jak vypadají, jaké nemoci způsobují, ale jak je lze využít i v náš prospěch, jak vlastně vznikl život, něco z historie původu nemocí.

V další části knihy se dozvíte, co je to pandemie, jak vzniká, jak nad nemocemi vyzrát, jak je to vlastně s hygienou, proč někdo onemocní a jiný zase ne, co je to imunita, co jsou antigeny, protilátky, či rezistence, dále jaké máme očkování a jaké léky můžeme při nemocech užívat.

V té poslední části autoři připravili zajímavosti o tom, v čem nám vlastně tyto mikroorganismy mohou být prospěšní, co to znamená mikrobiom. Dále také, co nám vlastně přinesl lock down i koronakrize. Na konci knihy je k dispozici rejstřík odborných termínů, nemocí, které usnadní orientaci v knize, také odpovědi na otázky a seznam použité literatury.

Tato kniha mě zaujala už v nabídce na webu vydavatelství a přála jsem si ji přečíst. Hned po prvním otevření jsem se naprosto ztratila. Kniha je opravdu báječná. Čtení a prohlížení jsem si užila od začátku až do konce. Je plná zajímavostí ze života mikroorganismů. Těch, kteří nám způsobují nemoci, ale i těm, co nám pomáhají při výrobě různých mléčných výrobků. Líbí se mně obsahové zaměření, ale i formální stránka knihy.

Velké množství textu je doplněno humornými ilustracemi Nikolaie Rengera, které vám vykouzlí úsměv na tváři. Život virů a bakterií je naprosto fascinující a je úžasné, jak tito malí tvorové dokážou rozházet náš imunitní systém a způsobit různé nemoci. Knihu doporučím všem dětem, ale i dospělým, co se zajímají o tuto problematiku. Autoři se zaměřili i na informace o koronaviru, lockdownu i krizi, které bohužel budou patřit k naší historii.

Ukázka z knihy:

Pro mikroorganismy představuje lidské tělo jeden obrovský ekosystém. Celý povrch našeho těla, tedy včetně vnitřního povrchu, který se skládá ze žaludku a střev, je životném prostorem pro miliardy živých organismů. Jsou tam třeba bakterie, které s vámi žijí, ale nemají s vámi mnoho společného. Jejich úkolem je v podstatě obsadit místo, čímž zabraňují tomu, aby se šířily patogeny. Existují však také bakterie, viry a plísně, které mohou u člověka vyvolávat onemocnění. Imunitní systém je většinou drží v šachu.

Někdy tomu dokonce aktivně, pomáháme, například čištěním zubů, když kartáčkem drhneme bakterie zubního kazu.

A ještě je třetí skupina bakterií. Tyto bakterie nám pomáhají, a jsou nejspíš dokonce životně důležité. Celkově s sebou nosíme asi dvě kila těchto bakterií. Společenstvo našich mikroorganismů má dokonce svůj vědecký název: mikrobiom. Ptáte se, kde žije? Hlavně ve střevech. Čím více druhů, tím zdravější člověk.

Naprosto úžasná kniha plná zajímavostí ze světa virů a bakterií. Je určena pro čtenáře od 9 do 99 let a nejen jim. Objevujte svět zlých, ale i těch hodných virů a bakterií. Ne všechny mikroorganismy nám škodí.

Několik slov o autorech:

Dr. Karsten Brensing vystudoval mořskou biologii v Kielu. Později spolu se svou ženou Katrin Linkeovou zkoumal interakci mezi delfíny a lidmi na Floridě a v Izraeli a v roce 2004 obhájil na univerzitě v Berlíně svou doktorkou práci.

Jeho první dětská kniha Jak zvířata myslí a co cítí byla oceněna německou cenou za literaturu pro děti a mládež v oblasti ochrany životního prostředí a byla vyhlášena „vědomostní knihou“ roku 2019. Jako biolog nějakou dobu vyučoval mikrobiologii a hygienu. V současné době pracuje jako nezávislý konzultant a spisovatel. Napsal tři úspěšné knihy o tom, jak zvířata myslí a cítí, a pracoval jako konzultant pro německé organizace životního prostředí, Evropskou komisi a různé organizace pro ochranu životního prostředí.

Katrin Linkeová vystudovala medicínu a biologii v Göttingenu a Kielu. Po škole zkoumala na Floridě a v Izraeli interakci mezi delfíny a lidmi. Od roku 2001 pracuje jako nezávislá vědecká novinářka pro televizi a tvoří spoty pro pořady W wie Wissen (ARD), Xenius (Arte) a Alles Wissen (Hessischer Rundfunk).

Tajuplný svět virů a bakterií je její první kniha pro děti. Momentálně pracuje na své druhé dětské knize.

Katrin a Karsten jsou hrdými rodiči dvou osmiletých chlapců. Sní o tom, že se jednou budou jako rodina plavit na plachetnici po světě.

Autoři: Katrin Linkeová, Karsten Brensing

Ilustrace: Nikolai Renger

Přeložila: Dagmar Heegová

Žánr: naučná kniha pro děti od 9 let

Počet stran: 187

Vydáno: 2021, Nakladatelství KAZDA, Brno

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-7670-026-0

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *