Pojďte s námi do pohádky-metodická příručka pro učitelky

Pracujete v mateřské škole? Hledáte zajímavé inspirace pro práci s dětmi? Tak právě vám je určena novinka Lenky Jakešové s názvem Pojďte s námi do pohádky. Věřte, že se vám bude líbit, tak jako mně. 

Publikace je rozdělena na čtyři roční období-jaro, léto, podzim, zima a koresponduje tak se školním rokem v mateřské škole. Publikaci zajisté ocení učitelky mateřských i základních škol, ale také rodiče předškolních dětí. Motivační příběhy jsou krátké. Za každou pohádkou následují otázky, o čem si můžete s dětmi povídat a ověříte si, zda děti pozorně poslouchaly. Ke každé pohádce jsou v knize k dispozici i náměty na další aktivity, básnička, písnička i pracovní list. Pomocí pracovního listu si děti procvičí grafomotoriku, předmatematické dovednosti, logické myšlení, zrakové vnímání, slovní zásobu, paměť a mnoho dalších dovedností, které jsou nutné pro úspěšný vstup do první třídy. Pohádky jsou tematicky zaměřené. Např. o skřítcích, zvířatech, květinách, zdraví a nemoci, o svatém Martinovi, Vánocích, o karnevalu či sportu.

Publikace se čte velmi dobře. Je přehledná, srozumitelně psaná. Texty jsou krátké, lze s nimi dále pracovat a třeba je i využít pro práci v čtenářském kroužku. Tato metodická příručka mě opravdu moc zaujala a určitě ji doporučím svým kolegyním – učitelkám v mateřské škole. Velmi mě zaujala pohádka o ježkovi Edovi.

Co nám vlastně přináší čtení pohádek? Především to, že se s nimi setkáváme už odmalička. Přináší nám pocity jistoty, bezpečí, možnost prožít řadu běžných životních situací díky pohádce, rozšiřují nám slovní zásobu, rozvíjí předčtenářskou gramotnost, rozvíjí fantazii, paměť, ale také pozornost. Básničky posilují u dětí sluchovou paměť a smysl pro rým. Písničky nás provází celý život, učí děti vnímat rytmus a smysl pro rým.

Na titulní stránce najdete 4 deštníky, každý v jiném ročním období. Evokuje to ve mně školní rok učitelky v mateřské škole.

Publikace je plná pohádek, básniček, písniček i pracovních listů. Líbí se mně její obsahové zaměření, její zpracování i milé ilustrace Bernadety Klabníkové a Nikoly Hauptigové.

Ukázka z knihy:

Maškarní karneval

Hurá, hurá, podívej,

maškarní dnes začal rej!

Tolik masek, tolik smíchu,

sto veselých účastníků.

Tanec, jídlo, pití také,

masky různé, všelijaké.

Dnes tu vládne veselí,

řádí děti, dospělí.

Tanči, zpívej, dováděj,

dnes je prima masek rej!

Několik slov o autorce:

Lenka Jakešová se narodila v roce 1966 ve Frýdlantě v Čechách. Vystudovala Střední pedagogickou školu v Liberci. Od ukončení studia do roku 2007 pracovala jako učitelka v MŠ ve Frýdlantě v Čechách, kde dlouhá léta vedla pěvecký sbor Vlaštovky. Od roku 2007 pracuje spolu se svým manželem v oboru geodézie. Na mateřskou školu ale nezanevřela. Nyní v Hejnicích vede pěvecký sbor Zvoneček. Navštěvuje mateřské centrum Mateřídouška, taktéž v Hejnicích, kde hraje a zpívá maminkám a jejich malým ratolestem.
V roce 2018 vydala zpěvník pro děti od předškolního do mladšího školního věku Písničky pro děti, které se dočkalo dvou pokračování.
Kniha Kamarádi na výletě je autorčina pohádková prvotina, která je doplněná písničkami vhodnými pro děti předškolního věku. Další knihy, která napsala: Neuvěřitelní příběhy se Snovíkem, Nezbedné příběhy malého Mňouka a několik zpěvníčků.

Autorka: Lenka Jakešová

Ilustrace: MgA.Bernadeta Klabníková, Nikola Hauptigová

Žánr: metodická příručka

Počet stran: 52

Vydala: Infra, s.r.o, Vydavatelství a nakladatelství

ISBN 978-80-88459-04-0

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *