Koko a jeho kamarádi

Chcete poznat slepičky, které každé ráno cvičí rozcvičku? Víte, proč je mrkev oranžová? Neváhejte a pojďte se společně se mnou podívat na jeden úžasný dvorek, kde žije spoustu zvířátek. Autorkou je známá herečka Markéta Hrubešová a knihu s názvem Koko a jeho kamarádi vydala Euromedia Group a.s., pod značkou Pikola. 

Na jednom dvorku žije spousty zvířátek- slepice Pipo, Pipi, Pina a Kiki, kohout Riky, pes Alík, kočka Mína a kocour Mourek. Slepička Kiky a kohoutek Riky mají kuřátko Koko, které je velice neposedné. Jednoho rána objeví díru v plotě a jde se podívat na zahradu. Pozná tam paní Brokolici, která mu vše vypráví a ukáže, dále také slečnu Ředkvičkovou, prince Špenáta, paní Cibuli, tetu Mrkev i paní Dýni. Zvládne se Koko vrátit domů? Tak to už se nechte překvapit. Kniha Koko a jeho kamarádi je nesmírně zábavná, ale i poučná. Pokud se chcete dozvědět něco o zelenině nebo si uvařit něco dobrého, tak jste na správné adrese.

Tato kniha potěší malé i velké čtenáře. Je plná zajímavostí o zelenině a klidně si podle ní můžete něco uvařit. Autorka i ilustrátorka odvedla opravdu precizní práci, protože je kniha naprosto báječná. Obrázky skvěle doplňují texty, jsou milé a usměvavé. Rozhodně vám vykouzlí úsměv na tváři. V příběhu mě též zaujalo, jak autorka popisuje krásné vztahy mezi zvířátky na dvorku, taktéž zajímavosti o původu jednotlivých druhů zeleniny.

Tato kniha vás nejen zabaví, ale poučí a díky ní si můžete uvařit nějakou dobrotu. Zelenina je rozhodně zdravá a je třeba, aby k ní děti měly vztah už od dětství. Vědět základní informace o tom, proč je vlastně zdravá i jaká je. Jelikož máme velkou zahradu, také zelenina se v našem jídelníčku objevuje pravidelně a naši kluci mně pomáhají se sklizní i s vařením a následnou konzumací. Mají ji moc rádi, z čehož mám radost i já.

Několik slov o autorce:

Markéta Hrubešová

pochází z Prahy, kde taky po jazykové základce absolvovala Státní konzervatoř – obor hudebně dramatický. Už od dětství ráda tancovala, několik let vystupovala v Dismanově dětském souboru a řada sportů (lyžování, plavání, jízda na kole) je jí blízká už od školního věku.

Ve filmu se objevila už v r. 1980, kdy se v pohádce O ptáku Ohniváku mihla jako rusovlasá holčička a téměř stejná role ji potkala i v dětském snímku Modré z nebe (1983).

V době studií jí nabídl režisér Kachyňa roli Ulriky, dcery německého velitele zajateckého tábora v pohnutém roce 1944. Třebaže film Oznamuje se láskám vašim (1989) je především válečným dramatem a osou příběhu byl milostný vztah Němky Ulriky a českého chlapce Karla, největším „tahákem“ byly odhalené scény Markéty Hrubešové a Lukáše Vaculíka (na tehdejší dobu velmi odvážné).

Ještě v témže roce si sedmnáctiletá Markéta zahrála Židovku Ester v Jakubiskově filmu Sedím na konári a je mi dobre, ovšem i zde byl divák „masírován“ především jejími tak často odhalenými vnady. Drsný poválečný příběh krásné Židovky a dvou kamarádů (mistrně ztvárněných B. Polívkou a O. Pavelkou), kteří se posléze starají o její maličkou dcerku…

V 90. letech točila jeden film za druhým – Zmatky kolem Katky (1990), Zamilovaná (1992), Žiletky, Konec básníků v Čechách, Divoké pivo (všechny 1993), spíš než seriózní role jí byly nabízeny spíše erotické úlohy – Venušin pahorek (1994).

V poválečném seriálu Zdivočelá země (1997) se divákům představila jako svůdná Alena Krivá, která poplete hlavu bývalému policajtovi Kandovi, ovšem po několikaletém manželství opouští nejen jeho, ale i své malé syny. Královskou dceru Nicolettu ztvárnila v nepříliš povedené pohádce O princezně z Rimini (1999) a zrádnou manželku Evženii v Bankrotářích (2003). Rolí pomalu ubývalo, usedlejší provdaná Hrubešová odmítala hrát v nahých scénách a v podstatě ji dnes vídají jen milovníci českých „telenovel“ v nekonečné Ulici (2005), kde se občas objeví v roli Tamary Elliot. Poměrně nedávno se pohledná zrzka objevila v úloze nevěrné a chamtivé Kláry z Vartemberka v historické detektivce Jménem krále (2009) a zdravotní sestru „si střihla“ v pokračování populární čarodějnické pohádky – Saxana a Lexikon kouzel (2011).

V květnu 2011 uvedla na knižní trh svou kuchařku Tak vařím já.

Ukázka z knihy:

Pan Špenát paní Cibuli džentlmensky políbí ručku a povídá:„Velká Perlo, jste příliš skromná. Jste opravdu úžasná a výjimečná bytost!“

„Princ z Persie, Velká Perla, to už jsme zase v pohádce Tisíce a jedné noci,“mrmlá zmateně Koko.

„Ano i na našich zahrádkách najdeš poklady, milý Koko, stačí jen mít oči otevřené,“ řekne pan Špenát a spokojeně se usměje, protože ví, o čem mluví. „Velkou Perlou nazývali cibuli už staří Římané.“

„A milý Koko, to zdaleka není všechno, protože tady naše paní Cibule je filmová hvězda!“ pyšně řekne slečna Ředkvička.

Koko obdivně kouká na tu nenápadnou Popelku, která se jako mávnutím kouzelného proutku změnila nejdříve v nepostradatelnou pomocnici všech šéfkuchařů, pak na vrchní léčitelku, a teď na filmovou hvězdu! Ale než se stačí zeptat, slečna Ředkvička na něj vybafne. „Cibule, nebo pistole!“

Určeno pro děti od 5 let.

Autor: Markéta Hrubešová

Ilustrace: Katarina Gasko

Žánr: kniha pro děti

Vydáno: 2022, Vydala Euromedia Group, a.s v edici Pikola, Praha

Počet stran: 104

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN 948-80-242-8167-4

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *