Když potřebuje zachránit vrtulník-volně převyprávěné příběhy ze skutečného života

Knihu k recenzi jsem si nevybrala náhodou, jelikož mám od této autorky již několik knih a mám moc ráda její technické zapálení pro různé letadla a stroje. Tato novinka zaujme kluky a holky od 9 let, kteří mají rádi vrtulníky a především milý a dobrodružný příběh. Pojďte se na to společně se mnou podívat. Čeká vás novinka Ivy Hoňkové. 

Kniha má hned na začátku poděkování všem, co autorce s knihou pomáhali. Má předmluvu, celkem 12 kapitol a závěr.

Hlavní hrdinkou je malý vrtulník Mi-2 se jménem Terezka, který nás bude provázet celým příběhem. Děti ze 4.třídy ze Základní školy Dačice se společně s paní učitelkou vypraví do leteckého muzea na výlet. Moc se jim tam všem líbí. Zuzka a Kuba objeví v trávě starý, zrezivělý vrtulník. Společně s paní učitelkou a partou dalších lidí se snaží neobyčejný vrtulník, který mluví lidskou řečí zachránit. Vrtulník Terezka jim vypráví příběhy o tom, jak zachraňoval lidi, dále jak pracoval u výsadkářů v armádě či pilotní škole. Vyprávění je velmi poutavé. Podaří se dětem a paní učitelce Terezku zachránit? Co vše se přihodí na leteckém dnu? Tak to už se nechte překvapit a pusťte se do čtení.

Kniha je báječná. Její čtení jsem si užila od začátku až do konce. Knihy od této autorky mě opravdu baví. Když potřebuje zachránit vrtulník bude patřit do mé sbírky. Kniha je určena dětem od 9 let, ale myslím si, že poutavé a dobrodružné vyprávění zaujme všechny kluky a holky bez rozdílu věku. Ilustrace Ireny Lachoutové jsou nádherné a při čtení vám budou příjemně odvádět pozornost od četní. Kniha se čte velmi dobře, texty jsou doplněny celostránkovými ilustracemi nebo menšími obrázky. Na první pohled se může zdát, že se tato kniha bude více líbit klukům, ale není tomu tak. Vyprávění je sice o letadlech, ale rozhodně se bude líbit i děvčatům. Na titulní obálce je vrtulník Terezka v dešti.

Ukázka z knihy:

Další ráno se celá třída sešla před muzeum. Děti které nebydlely poblíž, přišly i s rodiči. K překvapení všech se k nim přidala také paní učitelka.

„Jsem prostě zvědavá ženská,“ smála se vykuleným obličejům dětí. „Už je otevřeno?“ zajímala se hned.

„Ještě deset minut, “ odpověděl Kuba.

„Jeden, dva, tři.. Vy jste tady vážně všichni,“ divila se paní učitelka, když přepočítala děti.

„Jasně,“ culila se Zuzka. „Podívejte, donesla jsem obrázek toho vrtulníku. Tatínek mi ho včera vytiskl.“

„Já ho mám taky,“ chlubil se Vašek.

„Nepřestávám žasnout“ Vy jste se dobrovolně připravili,“ nevycházela opět z údivu paní učitelka.

To už se ale otevřela velká dřevěná vrata a pan Vlastík vítal návštěvníky k prohlídce.

Děti nechaly rodiče, aby si prohlédli muzeum, a hned se rozběhly na zahradu.

Několik slov o autorce:

Iva Hoňková je malířka, spisovatelka, ilustrátorka. Narodila se ve Studénce, kde žije a kreativně tvoří. Od malička ráda kreslí. Miluje techniku všeho druhu, zajímá se o historii, kosmonautiku, astronomii, letectví a výtvarné umění a ráda cestuje. Oblíbila si akvarelovou techniku malby, kterou nejčastěji používá pro své obrazy i ilustrace. Od roku 2005 aktivně píše knihy pro děti. V posledních letech jsou to knihy, především o strojích (vlaky, letadla, nákladní auta), které si občas sama ilustruje.

Když jí bylo 24 let odstěhovala se do Čech – přesněji do Čisté u Rakovníka.

Pracuje jako kurátorka archivní sbírky ve Vagonářském muzeu ve Studénce a řadu let je členkou Klubu přátel Suchdolu nad Odrou-sekce letecké muzeum.

Na svém kontě má několik desítek knih a mezinárodních výstav. V roce 2018 získala cenu laureáta v mezinárodní soutěži v Sankt-Petěburgu za vystavené akvarelové obrazy k tématu světové války.

Několik slov o ilustrátorce:

Irena Lachoutová je spisovatelka a ilustrátorka. Narodila se v Praze, dětství prožila v Jílovém u Prahy a nyní žije s manželem a dvěma dětmi v Třebotově. Své první ilustrace nakreslila už jako žákyně základní školy do jedné učebnice českého jazyka a protože výtvarka a slohové práce byly tím jediným, co ji ve škole bavilo, stalo se psaní a ilustrování dětských knih nedílnou součástí jejího života, přestože až do devatenácti let k smrti nerada četla.

Autor: Iva Hoňková

Ilustrace: Irena Lachoutová

Žánr: kniha pro děti

Vydáno: 2022, Grada pod značkou bambook, Praha

Počet stran: 80

Vazba knihy: pevná šitá vazba

ISBN: 978-80-271-3750-3

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *