Češtinářky – román z prostředí elitního gymnázia

Máte rádi romány z učitelského prostředí? Chcete se zasmát, možná i sami sobě? Tak právě vám je určena kniha s názvem Češtinářky, jejíž autorkou je Veronika Valíková, učitelka gymnázia, spisovatelka, herečka, matka i manželka. 

Tereza Trhlíková je učitelka na jednou elitním gymnáziu Trnová 33. Zažívá život na běžném gymnáziu se vším všudy. Má despotického ředitele, báječné kolegyně i ty méně báječné, nesnáší byrokracii, která prostě k tomu školství bohužel patří. To mluvím z vlastní zkušenosti. Sama Tereza se snaží plnit několik rolí, především výborné učitelky, ale také manželky a matky. Tam to někdy skřípe. Román líčí tragické, veselé i méně veselé situace, které prožívá jedna češtinářka. Autorka sama učila na několika gymnáziích, proto čerpá bohaté zkušenosti a báječně se může do pocitů Terezy i dalších pedagogů velmi dobře vcítit.

Čeká vás silný příběh o profesních radostech i strastech jedné češtinářky z elitního gymnázia.

Kniha je naprosto báječná. Užila jsem si ji od začátku, až do konce. Autorčin styl psaní mě zaujal. Nesmírně mě zaujaly různé popisy postav kolegů, situace, do kterých se Tereza během svého života dostávala. Místy tragické, místy úsměvné, prostě tak jak je napsal sám život a díky tomu se kniha tak velmi dobře čte. Vykouzlí vám úsměv na tváři, radostný, škodolibý, upřímný… Tak jak to autorka ve vás chtěla vyvolat. Knihu doporučím všem učitelkám a nejen jim. Na knize se mě nejvíce líbila znalost prostředí gymnázia, které autorka velice dobře popsala, ale také její humor, který je úžasný. Kniha má celkem 360 stran, je rozdělena na dvě části, zakončena epilogem, poděkováním i seznamem citovaných děl. Na úvodní titulce je žena, která si čte knihu, v pozadí je voda s lodičkou a zapadající slunce.

Ukázka z knihy:

Učitel sangvinik

Stejně jako je sangvinik nejsilnějším typem temperamentu, bývá i nejoblíbenějším typem učitele. Učitelé sangvinici jsou přirození vůdcové, nemívají problémy s autoritou ve třídách ani v kolektivu ostatních učitelů. Učitel sangvinik může být pro třídu pravým požehnáním. Jezdí s ní na výlety, pořádá mimoškolní akce, stmeluje kolektiv, nepodléhá nátlakům třídních frakcí a jeho image „správného hocha“ či „správné baby“ mu pomáhá zvládnout nejednu situaci.

Učitel sangvinik však může mít i nedostatky. protože dostal do vínku šťastnou povahu, nepoznal ústrky ze strany silnějších, nezažil pocity vyřazenosti, hůř chápe jedince, kteří se narodili s neviditelným handicapem. Narazí-li na ostrakismus či šikanu, může mít tendenci svalovat vinu na oběť.

Sangviničtí učitelé, nemají-li v sobě dost pokory a lásky, mohou podlehnout touze po moci, která už deformovala nejednu osobnost. Mají k moci snadnější cestu. Bývají oblíbeni studenty i sborem, mívají ohebnější povahu než flegmatici a dokážou se, na rozdíl od choleriků, skvěle ovládat.

Několik slov u autorce:

Veronika Valíková od mládí hrála amatérské divadlo. Když ji nevzali na DAMU, vystudovala učitelství češtiny a dějepisu na FF UK. Učila na několika gymnáziích, na jednom celých čtrnáct let, češtinu a divadlo. V roce 2004 jí vyšla prvotina Soukromý nebe, autobiografický román o jedné porodnici a mnoha podobách lásky. Publikovala v různých médiích především články o tematickém pojetí příběhů, její literaturou inspirované glosy se pravidelně objevují v MF Dnes. Píše povídky, pohádky i divadelní dramatizace Má blog, dvě dospělé děti, je vdaná, miluje příběhy, moře a tři Moraváky.

Autor: Veronika Valíková

Ilustrace: Pavel Koch

Žánr: román, společenský román, česká próza

Vydáno: 2022,  Nakladatelství Motto ve společnosti Albatros Media, Praha

Počet stran: 360

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-267-2327-1

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *