Kdo ukradl zelí? Případ pro začínající detektivy

Máte rádi detektivní příběhy? Hledáte pro své děti hezký příběh o zvířátkách s detektivní zápletkou? Tak je právě vám určena novinka Kdo ukradl zeli? jehož autorkou je Stanislava Reschová. Vendula Hegerová, úžasná ilustrátorka, doplnila příběh nádhernými obrázky, které zaujmou nejen dětské, ale i dospělé čtenáře. 

Čeká na vás celkem 13 příběhů, na konci každého textu jsou úkoly, které podnítí děti logicky myslet, rozvíjet čtenářskou gramotnost, zrakové vnímání, početní představy a sestavovat obrázky dle dějové posloupnosti. Jaké aktivity vás čekají? Především poznávat jednotlivé druhy zeleniny, pracovat s obrázky, projít bludištěm, poznávat stopy zvířátek, všímat si detailů, jak se správně chovat na návštěvě, dále určovat různé druhy rostlin, počítat a mnoho a mnoho dalších zajímavých činností. V knize vystupuje řada rozpustilých a veselých zvířátek – např. kaneček Janeček a jeho 4 podsvinčátka, která se jmenují Kukuřice, Bukvice, Slunečnice a Žalud. Jsou to ale humorná jména pro prasátka, že? Dále také zajíc Čiperka a jeho synovec Trumbelín.

Zajíc Čiperka bydlí u lesa a má moc rád zelí. Letos se mu obzvláště vydařilo a moc rád se s ním chlubí. Jednou se mu přes noc všechny ztratí. Rozjíždí se velké pátrání, kdo to vlastně mohl být? Ve vyšetřování mu pomáhá jeho synovec Trumbelín. No ještě, že přijel a nenechá svého strýce ve štychu. Ve velkém podezření je kančí rodina Janečkových, popletený lišák, smolař zajíc Forejt a nebo úplně někdo jiný? Podaří se oběma zajícům najít toho pravého zloděje? Jak to nakonec vše dopadne, tak to už se nechte překvapit a pusťte se do čtení, které vás bude bavit a budete napnutí až do konce.

Kniha se mně moc líbila. Určitě mě nezklamala, jelikož od té autorky jsem měla čest přečíst již několik knih a musím říci, že byly vždy báječné. Kniha Kdo ukradl zelí? rozhodně nebyla výjimkou. Je plná humorných situací, báječných zvířátek i nádherných ilustrací. Velkou výhodu této knihy vidím v tom, že to není jen pouhý pohádkový příběh, ale kniha plná zajímavých úkolů, při kterých děti procvičí nejen čtení, ale i logické uvažování, jejich všímavost i porozumění textu. Jednoduché aktivity budou děti bavit a zažijí spousty zábavy. Přitom se budou cítit důležité, že zvládnou odhalit detektivní záhadu. Aby to rodič neměl se svými dětmi tak jednoduché, je kladen důraz na pomalé čtení a dramatičnost v hlase. Kniha se pyšní krásným přebalem, který vám vykouzlí úsměv na tváři.

Ukázka z knihy:

„Máte pravdu. Sice byla tma, ale zahlédla jsem jednoho. Nesl pytel na zádech.“

„A kdo to byl?!“ zeptal se dychtivě Čiperka.

„A to já nevím, dyť jsem vám říkala, byla tma. Ale šel směrem od myslivcova pole. Vzpomínám si, jak si spokojeně chrochtal. Znělo to tak nějak jako: „Mám, co jsem chtěl, myslivec mě neviděl. Doma si ji upražíme, všichni ji moc rádi jíme.“Ještě jsem si říkala, ten si dá do nosu. Má se  jako prase v žitě.“

Nebo v kukuřici, pomyslel si Trumbelín. Podíval se na strýce a významně na něj mrkl: „Určitě šlo o Janečka. Takže on je z toho venku.“

„A co dál? Co jste ještě viděla?“ naléhal na sojku Čiperka.

Několik slov o autorce:

Stanislava Reschová je úspěšnou autorkou pohádkových příběhů pro děti. V Portále vyšly její knihy Pohádky do kapsy (nominovány na Zlatou stuhu 2015), Pohádkové hrátky se zvířátky (2015), Mraveneček na cestách (2017), Mravenečkova dobrodružství (2019).

Autorka: Stanislava Reschová

Ilustrace: Vendula Hegerová

Žánr: kniha pro děti, beletrie

Vydáno: 2020, Portál, Praha

Počet stran: 71

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN 978-80-262-1600-1

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *