Cukrový svět – sladké čtení pro všechny děti

Chcete ochutnat vysoce slazené ledovky ze skupiny Hlasitě práskací dropsy? Milujte zmrzlinu? Máte rádi dobrodružství? Tak právě vám je určena novinka Zuzany Slánské, která vyšla v Gradě pod značkou bambook s názvem Cukrový svět. Autorka si sama i knihu ilustrovala. Pojďte se na to společně se mnou podívat. Věřte, že nebudete litovat. 

Toníkovi začaly prázdniny. Maminka mu na snídani nachystá třešňový koláč. Co se ale stane? Z cukřenky na něj kouká malá růžová postavička, která se jmenuje Candy.  Najednou se stane něco podivného a Toník se ocitne v cukrovém světě. Jeho kamarádka Candy mu vše ukáže. Při svém putování zažije mnoho sladkého dobrodružství. Pozná „Velkou mámu“, jak vyrábí ty nejnadýchanější sněhové pusinky, uvidí, jak „Černá Lady vyrábí ty nejchutnější lékořicové pendreky a možná se i vykoupe ve zmrzlině. Pohodlně se usaďte, protože sladké dobrodružství na vás právě čeká v této novince Zuzany Slánské. Rozhodně vás tato kniha zahřeje u srdíčka a věřte, že budete mít pocit, že ty dobroučké pusinky, či oplatky skutečně jíte.

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Hned obálka knihy, na které je růžová holčička v podobě bonbónu marshmallow s krásnými růžovými vlasy a chlapeček Toník, který sedí a čeká na to, co mu Candy ukáže, vás rozhodně zaujme. Čtení jsem si užila od začátku, až do konce. Autorka má úžasnou fantazii a její příběhy se mně moc líbí. Vždy se těším, co nového tentokrát vymyslí. Knihu ocení rodiče, prarodiče dětí, které mají rádi sladkosti a po přečtení této knihy budou mít možná chuť na něco jiného. Dále také učitelky mateřských škol, které chtějí dětem přečíst příběh o tom, jak vlastně vznikají sladkosti a co všechno přitom mohou zažít. Myslím si, že se kniha velice povedla a budu se těšit na další počin této autorky.

Kniha má 96 stran, celkem na vás čeká 10 zábavných příběhů. Knihu ocení i začínající čtenáři. Texty jsou doplněny humornými ilustracemi autorky, které vám vykouzlí úsměv na tváři a budete se bavit.

Kniha je určena pro děti od 7 let.

Informace o autorce a ilustrátorce:

Zuzana Slánská je ilustrátorka a autorka dětských knížek, pracovních materiálů a obrázků pro děti. V poslední době se však také vydala na autorskou dráhu. Tím si mohla splnit svůj velký sen – vydat knihu, za kterou by stály její ilustrace i její vlastní příběh. Miluje psaní, ilustrování a sladkosti. Tak se rozhodla všechno spojit dohromady a vznikla kniha Cukrový svět.

Když se vrátím do dětství, uvědomuji si, že příběhy jsem ilustrovala už jako malá holka. Ke svým pohádkovým knížkám jsem kreslila vlastní obrázky a vkládala je do knih. To jsem ovšem ještě netušila, že v dospělosti budu svými obrázky rozdávat radost i jiným dětem.

Svůj první příběh jsem napsala o letních prázdninách po skončení třetí třídy. Dodnes si pamatuji, že byl napsaný v oranžovém sešitě s tenkými linkami. Hlavní hrdinkou byla naše kočka. Sešit už dávno neexistuje, ale útržky vzpomínek zůstávají.

Inspirací je pro mě všechno kolem-rodina, příroda, cestování. Ale ráda utíkám taky do světa fantazie, v kterém mám při tvoření neuvěřitelnou volnost.

Ukázka z knihy:

Než došli na malé náměstíčko, opatroval si žvýkačku v kapse. „Co to tu teče?“ vykulil oči na černou lesklou hmotu, která pomalu stékala podél chodníku do kanálu.

Zasunul žvýkačku hlouběji do kapsy, aby mu nevypadla, a ukázal na černý proud prstem.

„To jsou zbytky šatů Černé Lady.“

Z jejího vysvětlení nebyl moc moudřejší.

„Lékořice,“ upřesnila Candy, když viděla jeho zmatený výraz.

Následoval ji až doprostřed náměstí, kde stála na vyvýšeném podstavci krásná žena v dlouhých šatech s růžovými ozdobami. Spodní lem šatů se měnil v červenou vonící hmotu, která se vinula v malých potůčcích po ulici.

Tančila a ladnými pohyby točila nad hlavou černými a růžovými šátky. Během chvíle se šátky změnily na černo-růžové tuhé pendreky. Černá Lady s pendreky švihla jako bičem, poté je položila na mramorový stolek, kolem kterého stáli tři pidimužíci s pilkami. Zatímco pracovníčci rozřezávali dlouhé pendreky na malé lékořicové bonbóny, Černá Lady zpod sukně vytrhla další kusy látek a opět s nimi točila nad hlavou a vypadala přitom jako krásná tanečnice.

Autor: Zuzana Slánská

Ilustrace: Zuzana Slánská

Žánr: kniha pro děti

Vydáno: 2022, Grada pod značkou Bambook, Praha

Počet stran: 96

Vazba knihy: pevná šitá vazba

ISBN 978-80-271-3527-1

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *