Babiččina kouzelná zahrádka – humorné příběhy o zelenině

Chcete poznat Mrkvínka, Petržílka, čarodějnici Celerínu, panenku Kapustinku nebo uplakanou vílu Cibulku? V této humorné knize, jejíž autorkou je Sandra Dražilová Zlámalová na vás čekají tito zeleninoví kamarádi a nejen oni. 

Dvojčata Eliška a Jakub hned po vysvědčení odjíždí za dědem a babičkou do Žulových hor. Jejich prarodiče mají velkou zahradu, na níž pěstují mnoho ovoce a zeleniny. Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby zde nevládl Mrkvínek, Petržílek, drak Ředkvičák, obr Melounek a jeho další zeleninoví kamarádi. Dvojčata zde zažijí  úžasná dobrodružství s těmito pohádkovými bytostmi, seznámí se s různými druhy zeleniny, které se dají pěstovat na běžné zahrádce, také s jejich vlastnostmi.

Na konci každého příběhu naleznete úkoly k pohádce. Jedná se o úkoly spíše pro starší děti, ale s pomocí je zvládnou i předškoláci. Jsou to např. osmisměrky, doplňovačky, rozdělit ovoce a zeleninu do správných košíčků, počítat ovoce i zeleninu, procvičovat grafomotoriku, hádat správná slova, vyřešit přesmyčky, vyluštit křížovky, odpovědět na otázky, nakreslit obrázek, hledat rozdíly, vyprávět příběh podle symbolů, dovyprávět děj příběhu, vysvětlit situaci, pochopit příběh, co se v něm vlastně stalo a proč a mnoho dalších zajímavých úkolů. Děti si nenásilnou formou procvičí grafomotoriku, slovní zásobu, samostatné slovní vyjadřování, předčtenářskou i čtenářskou gramotnost, logické myšlení, zrakové vnímání a nejen to.

Kniha se mně moc líbila. Je báječná, plná dobrodružství i zajímavostí o zelenině, o tom, jak se pěstuje a jaké má vlastnosti. Doporučím ji všem rodičům, prarodičům, učitelkám mateřských škol i prvního stupně základní školy, ale především dětem, pro které je určena. Mám moc ráda knihy Sandry Dražilové Zlámalové a rozhodně to není poslední kniha, kterou jsem si od ní přečetla. Ilustrace Marie Koželuhové vám vykouzlí úsměv na tváři a budou vás bavit od začátku až do konce. Jsou milé, veselé a hodně barevné, což mají děti rády. Celkem 12 pohádkových příběhů ze života zahrádky je na 88 stranách s mnoha ilustracemi. Velké plus dávám této knize za její všestranné využití. Líbí se mně příběhy o zelenině, dále také mnoho doplňovaček, osmisměrek, křížovek i úkolů, díky kterým si děti procvičí řada dovedností a hlavně zažijí neskutečné množství legrace. Tak neváhejte a pusťte se do čtení.

Ukázka z knihy:

„Jéé, meloun, takové sladké osvěžující ovoce,“ radoval se Kubík. Má konečně čím zahnat mlsnou.

Meloun v jeho rukách najednou obživnul. „Jaký ovoce? Já jsem ze-le-ni-na! Jednou provždy zelenina!“ Seskočil na zem a mračil se na Kubu. Ale jen chvilku.

„Dostal jsi chuť na slaďoučkou zeleninu plnou vody?“

Kubík jen horlivě přikyvoval.

Melounek ho popadl za ruku a vedl k záhonku, kde se to krásnými melouny jen hemžilo.

„Který je ten nejsladší?“ zajímal se Jakub.

„Musíš zaťukat,“ poučoval ho obr.“ „Každý meloun ti sám odpoví. Když bude slaďoučký, ťukání bude znít jako do dřeva, a naopak nezralý zní jako ťukání do kamene.“

Kuba chodil od melounu k melounu a ťukal. Snad by se i uťukal, když tu náhle uslyšel zvuk jako klepání na dřevo. „Tenhle je sladký,“ vyhrkl.

Melounek se jen usmál a pravil: „Dobrou chuť!“

Několik slov o autorce:

Sandra Dražilová Zlámalová je začínající autorka, která se dětským čtenářům představila v roce 2017, kdy vyšla její pohádková prvotina Kulíškovy neposedné příhody.
Vystudovala učitelství jak pro střední, tak pro základní školy, z čehož čerpá i ve své tvorbě. Dříve se věnovala také překládání a tlumočení z německého jazyka. Nyní je především maminkou tří uličníků, takže jsou všechny její příběhy „testované na dětech“. Má ráda, když její vyprávění obsahuje více textových rovin. Miluje knížky, sportování a cestování se svými dětmi a manželem. Se svou rodinou bydlí v Jizerských horách, kde se odehrává i děj Čarodějnice Bordelíny. Příběh o zelenině Babiččina kouzelná zahrádka, který byl původně nápadem její maminky, je již čtvrtou pohádkovou knížkou, kterou napsala.

Několik slov o ilustrátorce:

Marie Koželuhová je grafička a ilustrátorka. Kreslí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Navrhuje design všeho, co si jen dokáže představit. ve volném čase vytváří sochy a maluje obrazy. Drží se zásady, že čím větší lumprárny, tím lépe se kreslí.

Autor: Sandra Dražilová Zlámalová

Ilustrace: Marie Koželuhová

Žánr: kniha pro děti

Vydáno: 2020, Grada pod značkou bambook, Praha

Počet stran: 88

Vazba knihy: pevná

ISBN: 978-80-271-1704-8

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *