Les, čtyři otázky, život a já- o jednom setkání, které všechno změnilo

Přemýšlíte nad svým životem? Jste nespokojeni, chcete změnu? Právě vám je určena kniha s názvem Les, čtyři otázky, život a já, jejíž autorkou je  Tessa Randau a vydalo ji Nakladatelství Kazda v Brně. 

Čtyři otázky, které si můžete položit, zapřemýšlejte, zda máte stejné pocity, jako autorka knihy. Jak to vlastně máte vy? Matka dvou malých dětí při své procházce objeví lesní mýtinu a starou lavičku. Potká se na ní se starou dámou, se kterou si povídá o životě, ona ji položí čtyři otázky, které prý změní její život. Je to tak opravdu jednoduché? Čeká vás velmi milé, inspirativní vyprávění, o životě ženy, která se necítí ve svém životě šťastná a stojí na křižovatce života, jak se vlastně rozhodnout, co je třeba změnit, aby byla znovu šťastná. Na první pohled se zdá, že je její život dokonalý, má vše, po čem toužila, ale opak je pravdou. Je na pokraji sil, vyhořelá, smutná, bez energie, skeptická.. Toto je s láskou navržená kniha s půvabnými ilustracemi Ruth Botzenhardtové.

Kniha Les, čtyři otázky, život a já je naprosto skvělá. Přečetla jsem ji jedním dechem a zanechala ve mně opravdu hluboký a silný zážitek. Otázky, které v knize zazněly jsem si sama sobě také položila. Hodně jsem o nich přemýšlela. První den, co jsem knihu začala číst, i druhý den, co jsem ji dočetla, jsem cítila takovou příjemnou lehkost. Druhý den na mě ale dopadly odpovědi na otázky. Cítila jsem se smutná, možná i rozladěná. Opravdu dělám vše dobře? Jsem takto spokojená? Musím říci, že rozhodně zahýbala mými emocemi.

Knihu jsem si k recenzi nevybrala náhodou. Doporučila mně ji paní Marie Palenčárová z Nakladatelství Kazda. Tímto ji moc děkuji za doporučení i poskytnutí recenzního výtisku. Kniha splnila moje očekávání a doporučím ji všem, bez rozdílu věku i pohlaví, protože by si ji měli přečíst úplně všichni. Líbí se mně její malinkatý formát, ale i drobné ilustrace, které jsou součástí knihy a dělají publikaci ještě hezčí. Jsou milé, inspirativní. Kniha má celkem 9 kapitol, je zakončena poděkováním autorky.

Tato kniha vám může změnit život od základů.

„Kdo následuje svůj vnitřní kompas, dojde do cíle i se zavřenýma očima.“

Otázky, kterými se autorka zabývá:

  1. Čím bychom se měli řídit, když se musíme rozhodnout? Řídíme se svou hlavou, nebo svými pocity?“ To co je racionální nemusí být nutně dobré pro naše pocity, srdce i hlava musí být v souladu. Vnitřní kompas je to, díky čemu děláme různá rozhodnutí. Vnitřní popohaněč stojí proti vnitřnímu kompasu. Lze najít řešení díky vnitřnímu kompasu?
  2. Jak moc je všechno vlastně důležité?
  3. Co opravdu potřebujeme?
  4. Chtěla bych žít tak, jak žiji teď, kdybych věděla, že za rok zemřu?

Ukázka z knihy:

Kolikrát jsem si lámala hlavu nad tím, co mě tam ten den přivedlo. Bylo to slunce, které po dlouhé době svítilo tak intenzivně, jako by se vrátilo léto, a vzbuzovalo ve mně pocit, že je všechno možné? Nebo to byl ten okamžik před dvěma dny, kdy jsem se najednou rozbrečela na podlaze v kuchyni, mezi tisíci drobky a oranžovými skvrnkami od mrkvové kaše? Nebo to snad bylo ono napětí, které jsem cítila v hrudi, když jsem nasedla do auta a spěchala z práce, abych mohla rychle zajet vyzvednout děti z jeslí a ze školy? Matně si vzpomínám, že jsem zavolala chůvě a požádala ji, aby ji vyzvedla ona. Předstírala jsem, že ještě musím na důležitou schůzku. „Možná nestihnu dorazit včas, “ dodala jsem. Pak jsem odjela aniž bych tušila, kam vlastně směřuju.

Zaparkovala jsem auto a dlouho jsem kráčela po úzké cestě lemované vysokými listnatými stromy.

Nad hlavou mi šuměla červenohnědá klenba z listí. Zlatavé paprsky odpoledního slunce pronikaly korunami stromů a zalévaly okolí teplým světlem.

A pak se objevila. Moje mýtina. Starý vykotlaný dub, do jehož silného kmene jsem kdysi pracně vyryla své iniciály, rozpínal mohutné větve, jako by mě chtěl přivítat.

Několik slov u autorce:

Tessa Randau (*1976) pracovala jako novinářka, naposledy na vedoucí pozici v ženském časopise. V roce 2016 odešla na volnou nohu a začala se věnovat poradenství pro lidi trpící stresem a vyhořením. V roce 2020 vydala svou první knihu Les, čtyři otázky, život a já, která se půl roku držela v první dvacítce bestsellerů časopisu Spiegel. Podobně úspěšná byla i její druhá kniha. Od roku 2020 se profesionálně věnuje psaní. S rodinou žije v německém Porýní.

Autor: Tessa Randau

Přeložil: Martin Richter

Ilustrace: Ruth Botzenhardtová

Počet stran: 128

Vydáno: 2023, Nakladatelství KAZDA, Brno

Vazba: měkká vazba s klopami

ISBN 978-80-7670-104-5

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *