Zvěrolékařem z Yorkshiru-všechny VELKÉ i MALÉ bytosti mého života

Máte rádi romány Petera Wrighta? Chcete si užít příjemné a nostalgické vyprávění jednoho velmi úspěšného zvěrolékaře? Tak právě vám je určena kniha s názvem Zvěrolékařem z Yorkshiru-všechny VELKÉ i MALÉ bytosti mého života, na kterou vám nyní chci doporučit recenzi. 

Peter Wright je zvěrolékař tělem i duší, který celý život pečoval o zvířata v malebném kraji městečka Yorkshir. Setkával se z mnoha osudy různých lidí i jejich zvířecích členů rodiny, přibližoval problematiku praxe zvěrolékaře se svými klady i zápory a kniha je i jakousi bilancí svého života. Britský veterinář začínal svou kariéru zvěrolékaře u populárního Jamese Herriota a taktéž vystupoval v televizním seriálu Veterinář v Yorkshiru. Tato kniha navazuje na knihu Zvěrolékařem v Yorkshiru -Ve stopách Jamese Herriota.

Tato kniha je vzpomínání veterináře z oblíbeného televizního seriálu. Kniha je báječnou bilancí toho, co vše tento výjimečný zvěrolékař zažil, zároveň s představením míst, ve kterých se celý život pohyboval, kde se setkal s různými lidmi. Retrospektiva jeho života, zážitků, lidí, kteří jej obohatili, ale především nádherný vztah ke zvířatům, který je cítit z každé strany, kterou si přečtete. S obrovskou úctou, kterou věnoval každému zvířeti, malému, velkému, bohatých, ale i chudých lidí. Prostě všech na světě.

Román se mně moc líbil a jeho čtení jsem si užila. Líbilo se mně, jak s humorem, lehkostí, takovou jakousi nostalgií a velikou pokorou autor vyprávěl své veselé i ty méně veselé zážitky ze své praxe zvěrolékaře. Jelikož jsem jako malá holka chtěla bych zvěrolékařka, tato kniha ve mně vyvolala nostalgii a vzpomínky na dětství, jak jsem pečovala o všechny kočky i pejsky v okolí. Sice se mně můj dětský sen nesplnil, ale i přesto mě kniha bavila a její čtení jsem si užila. Kniha má 296 stran, celkem 13 kapitol, na začátku je předmluva, na konci je doslov. Součástí knihy jsou i fotografie autora s různými osobnostmi, z dětství, s různými zvířecími mazlíčky, ale i různá stavení. Prostě vše, co charakterizuje život tohoto britského zvěrolékaře.

Ukázka z knihy:

Různá místa v Thirsku jsem v té době znal hlavně za ta léta narazil během práce na stovky, možná tisíce zvířecích pacientů, ale na jednoho z nich nikdy nezapomněl, protože to byl velice smutný a nezvyklý případ. Týkal se zlatého retrívra, který pošel stářím a zanechal po sobě svého druha, také retrívra. Tato fenka po ztrátě svého kamaráda většinu času jen spala a navíc přestala žrát. Provedl jsem pár testů, ale nenašel jsem žádný fyzický problém. Musel jsem dojít k závěru, že jednoduše truchlila nad ztrátou svého psího druha. Trvalo týdny, než se zotavila. Byl to nejhorší případ truchlení, jaký jsem u zvířete zažil.

Na toho smutného pejska si vzpomenu, když jdu do hospody Three Tuns na tržišti. Ti dva psi tam spokojeně žili se svými pány, majiteli hospody Daphne a Ivanem Redmanovými. Jakmile tam zašel nějaký zvěrolékař na pivo, začali štěkat (ti psi, a ne jejich páníčci) dřív, než nás spatřili. To se stávalo často, protože jsem v té hospodě popíjel poměrně pravidelně, přestože tam vždycky hrozilo, že dojde k nevítanému setkání s nějakým nespokojeným klientem. Vzpomínám si zejména na jeden incident.

Několik slov autorovi:

Peter Wright vystudoval veterinární lékařství na univerzitě v Liverpoolu. Po promoci v roce 1981 strávil krátký čas v Bedfordshiru a poté již zamířil do svého milovaného Thirsku. Jeho kolegy zde byli Alf Wight nebo James Herriot a Donald Sinclair neboli Siegfried Farnon. Peter velmi rád vypráví historky z jejich společného období vzpomíná na zážitky z praxe venkovského veterináře i na všechny velké a malé bytosti.

Ve volném čase s oblibou sleduje fotbal, hraje badminton a bridž nebo se účastní rallye traktorových veteránů. A samozřejmě tráví čas se svou milovanou rodinou.

Autor: Peter Wright

Přeložila: Anna Štorkánová

Žánr: beletrie, humor, satira

Vydáno: 2023, Vydala Euromedia Group a.s. Ikar, Praha

Počet stran: 296

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-249-5148-5

Knihu můžete koupit zde:

Kniha Zvěrolékařem v Yorkshiru – Všechny velké i malé bytosti mého života – Peter Wright | knizniklub.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *