Život na houpačce – autentické příběhy ze života „hraničářů“ a jejich blízkých

Možná se občas cítíte smutně, naštvaně, nemotivovaně, úzkostně a říkáte si, že máte depku. Zkuste si ale představit tyto pocity několikanásobně silnější, až se vám zdá, že vás dusí, nemůžete se nadechnout a bolí vás v každičké části těla. A jen tak to neodezní – ani za den, ani za měsíc, třeba ani za několik let… Seznamte se s hraniční poruchou osobnosti – „rakovinou duše“. V této publikaci poznáte 22 příběhů lidí s touto diagnózou. Možná jste o ní nikdy neslyšeli možná také ano. Přesto se na to pojďte společně se mnou podívat a prožít si opravdu velmi silné chvíle s těmito lidmi. 

Autorka knihy Martina Kulhánková se díky této knize snaží diagnózu hraniční poruchy osobnosti přiblížit široké veřejnosti, ale i zdravotníkům, kteří s ní mnohdy nemají zkušenosti. Ona své dceři nedokázala pomoci, přesto by ráda pomohla těm dalším lidem, kteří si s touto diagnózou neví rady. Autorka se dotýká i problematiky onemocnění Covid, která veškerou léčbu většiny lidí neskutečně narušila a způsobila další komplikace.

22 životních příběhů lidí, kteří mají tuto diagnózu a každý den se potýkají s obrovskou psychickou bolestí a zátěží. Velice silný příběh, místy jsem musela přestat číst a přemýšlet, vžívat se do situací, které lidé s touto diagnózou prožívají. Nebylo to vůbec lehké čtení, ale přesto tuto knihu doporučím naprosto všem lidem, jelikož nikdy nevíme, kdy třeba propukne u nás, našich blízkých, kamarádů, kolegů, či kolegyní a je třeba psychické nemoci brát vážně, rozhodně ne na lehkou váhu a snažit se lidem s tímto postižením zavčas pomoci, protože někdy může být opravdu pozdě. Autorka popsala svůj vztah ke své dceři, příběh, co vše s ní zažila, aby tím pomohl jiným rodičům i lidem, kteří doma mají takto postiženého člověka. Kniha rozhodně stojí za přečtení. Otevře nám oči a dám nám impulz, proč žijeme a abychom si vážili svého života, který máme, protože tato diagnóza zamává s celou rodinou a není to vůbec snadné. Surový, mrazivý příběh, bez nadsázky, prostě jak to napsal sám život.

Ukázka z knihy:

Anetku přijali na elektrokonvulzivní terapie na Psychiatrické klinice Karlovo náměstí začátkem prosince. Jelikož se jednalo o plánovanou léčbu na žádost pacientky a jejího ambulantního psychiatra, byla umístěna na volnější oddělení pro ženy. Ihned se začalo s terapiemi, které aby měly význam, byly naplánovány obden v počtu 6-12, dle efektu. Anetka absolvovala tři, při nichž, dle vlastních slov, začínala mít pocit, že se jí ulevuje, nemá už tak časté myšlenky na sebevraždu a na sebepoškozování. Bohužel i zde zasáhl osud s názvem Covid. Na oddělení se objevila nákaza a většina pacientů, kteří nebyli akutní, byla propuštěna domů. Museli zůstat v karanténě a poté dojít na testy. Bylo kolem toho sice hodně otazníků, ale do ničeho jsme nechtěly „šťourat“ a věřily, že po vánočních svátcích a Silvestru, až se virus zase umoudří, nastane čas na obnovení toho, co se v prosinci nedotáhlo.

Několik slov o autorce:

Martina Kulhánková se narodila 25.9.1969 v Praze. V roce 1991 přišla na svět její první dcera Nikola a o devět let později pak druhá dcera Aneta Nela. A právě Anetka byla jednou z obětí nemoci zvané hraniční porucha osobnosti a v roce 2021 svůj život dobrovolně vzdala. Vzhledem k této smutné události a po neblahých zkušenostech s léčbou své dcery se autorka této knihy ještě hlouběji ponořila do problematiky duševních onemocnění a HPO obzvlášť. Prostřednictvím instagramového účtu @život_na_houpacce a dalších osvětových činností se snaží o destigmatizaci a přiblížení tématu psychických poruch širšímu okruhu veřejnosti.

Autorka: Martina Kulhánková

Ilustrace: Aneta Nela Kulhánková

Žánr: literatura faktu

Vydáno: 2022, Vydal Rosier, Mratín

Počet stran: 232

Vazba knihy: měkká, brožovaná

ISBN 978-80-88467-18-2

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *