Venkovské sídlo – Zlaté časy – počátek nové rodinné ságy

Chcete prožít emotivní příběh z válečné doby? Zajímají vás rodinné ságy? Úvodní díl trilogie Venkovské sídlo s názvem Zlaté časy vás rozhodně nenechá chladnými. Tak se pusťte do čtení. 

Sedmdesátiletá Franciska se po pádu Berlínské zdi vrací do svého rodného panství Dranitz ve východním Německu, ve kterém před 1. světovou válkou i během ní žili. Za 2. světové války bylo odebráno a celá jejich rodina přišla o svůj majetek a byla vyhnána. Přišla o své dva bratry, otce i matku. Vzpomínky na život na jejich panství, na první velkou lásku Waltra Iversena, kterého mu vzala válka. Společně se svou vnučkou Jenny, která porodí na panství nemanželskou dceru dávají zpět zničenému Dranitzu to krásné, co mu chybělo a co němci vydrancovali. Jedná se o těžkou dobu, ale Franciska společně s Jenny i Mínou, jejich služebnou, která při ní vždycky stála, se dozvídá, že Walter přeci jen za války nezemřel. Jak to vlastně skončí? Unese Franciska tíhu svého osudu? Jakou roli hrála v jejich vztahu její sestra Elfriede?

Rodinné ságy patří mezi oblíbené čtení. Mě tato sága velice zaujala. Autorka má za sebou již úspěšnou trilogii Panský dům, který jsem netrpělivě sledovala, až vyjde. Ne jinak tomu bude i u novinky Anne Jacobsové s trilogií Venkovské sídlo.

Velice těžká válečná i poválečná doba v sobě nese dost surového čtení, při kterém vám půjde mráz po zádech. Autorka tyto části líčí opravdu bez servítků. Dříve jsem romány z dob 1. a 2. světové války nevyhledávala. Postupem času, asi i věkem si k nim nacházím cestu. Tento román ve mě zanechal opravdu hluboký dojem a už se moc těším na další část, která vyjde.

Autorka velice dobře popisuje děj knihy. Jazyk je srozumitelný a velice příjemný na čtení. Dějové linie se prolínají. Příběh střídavě vypráví několik osud, které se nachází v různém čase. V roce 1939 až 1946 a dále v roce 1990 až 1991.

Román jsem přečetla jedním dechem. Dechberoucí části románu vás střídavě přenesou do minulosti a hned do roku 1990. Zpočátku jsem měla problém se začít, jelikož dějové linie se rychle střídaly, i vypravěči. Rychle jsem se ale dostala do děje, jelikož autorka velice podrobně popisovala emoce každé postavy a ihned se vám vryly pod kůži. Román bych doporučila opravdu všem, abychom si uvědomili, v jaké žijeme době, co nám přináší za neskonalý blahobyt a co vlastně proto tomu znamenala válka. Tolik bolesti, beznaděje, útrap a strachu, kterou museli všichni prožívat.

Velké pozitivum tohoto románu spatřuji v tom, že autorka část děje vypráví způsobem psaného deníku  Elfriede baronesy von Dranitz – sestry Francisky. Text je rozčleněn podle data a má jiný typ písma, než další část knihy.

Na titulní stránce knihy je opět dívka, která jde k rozsáhlému panství a nese kytici z lučních květin. Působí na mě příjemnými pocity.

Autor: Anne Jacobsová

Žánr: román pro ženy

Vydáno: 2019, Euromedia, Praha – edice světový Bestseller

Počet stran: 342

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-249-3775-5

Anne Jacobsová – uchvátila čtenáře už svou třídílnou rodinnou ságou Panský dům, v níž vypráví příběh jedné bohaté německé rodiny před 1. světovou válkou, během ní a v poválečných letech 1923 – 25, která se stala absolutním bestselerem nejen u nás, ale i v mnoha dalších zemích. Ve své nové trilogii Venkovské sídlo autorka líčí osud jednoho starobylého panského sídla a přilehlého statku v severovýchodním Německu a přibližuje nám životní příběhy jeho obyvatel v těžkých dobách 2. světové války a po ní, až do 90. let minulého století.

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *