V ovocném sadu- přátelství ukovaná válkou přetrvávají navěky

Máte rádi historické romány? Chcete si přečíst román o lásce, rodinném poutu na pozadí války? Tak právě vám je určena kniha s názvem V ovocném sadu, jehož autorkou je Nikola Scott.

Román má dvě časové linie. A to rok 1940, období války, bombardování v Anglii a dále rok 2004, kdy Frankie pracuje jako novinářka a dostane nelehký úkol, udělat rozhovor se svou babičkou, velmi váženou osobností. Obě ženy se ale více než 10 let neviděli. Její rodiče zemřeli a babička ji vychovala. Frankie si při rozhovoru s babičkou uvědomuje, že Violeta přestává být tou pravou dámou a potýká se s vážnou nemocí a její mysl a paměť už není, to co bývala. Zmítá se ve vzpomínkách, Frankie se snaží rozplést tajemství, pocit zrady, který ke své babičce cítila. To vše je velmi složité a bolestivé. Čím více se v tom Frankie přemítá, tím je osud její babičky stále tajemnější. Po letech se jejich cesty opět sejdou. Minulost mezi nimi ale visí jako těžký stín. Sedmnáctiletá Violeta zažije nálet v Londýně a ten změní její život a pohled na něj. Přihlásí se do pozemní armády. Pro tu dobu velmi netypické. Frankie nalezne u své babičky v jedné staré krabici fotografii, na níž je žena, která je velmi podobná její babičce. Je to fotografie jabloňových sadů. Frankie chce své babičce pomoci s projevy stárnutí a poruchami paměti, být ji nápomocna. Článek, který má pro redakci připravit je pro ni velmi těžký. Odhalí tajemství i dávné křivdy staré více než šedesát let? Tak to už se nechte překvapit a pusťte se do čtení.

Román jsem si užila od začátku až do konce. Mám moc ráda historické válečné romány. Tento ve mně rozhodně vyvolal pocity beznaděje, to jak se Frankie, hlavní hrdinka se snažila pomoci své babičce postižené nemocí, sama se snažila rozplést tajemství napříč generacemi, pochopit, proč ji její babička zradila. To vše je román V ovocném sadu. Čte se velmi dobře, hrůzy války nejsou v popředí, spíše rodinné vztahy a tajemství. Knihu doporučím všem, co mají rádi historii, rádi čtou romány z období války, ale i těm, co se možná trochu bojí číst válečné romány pro její hrůzostrašné scény. V tomto románu autorka více řeší vztahy na pozadí války.

Historický román o lásce, přátelství i rodinném poutu i tajemství na pozadí války vás chytne za vaše srdce již od první strany.

Ukázka z knihy:

Frankie nebyla schopná slova. „Ale tobě vůbec nevadilo, když jsi mě válcovala víc než dvanáct let?“ Vytrhla Violetě noviny z ruky. „Když jsi mi říkala, co mám dělat, rozhodovalas za mě? Vědělas, jaké oblečení potřebuju, do jaké školy bych měla chodit, kde bydlet. Nesnášelas tátův byt, tátovu kapelu, tátovu hudbu, tátu, můj život mimo tebe, tak ses na něj vrhla a nedala sis pokoj, dokud jsi to všechno nerozmetala, dokud nebyl táta za mřížemi.“

„Do vězení se dostal sám. Nebyla jsem to já, kdo ten zločin spáchal.“ Violeta se tvářila přezíravě. „Byl prostě neštěstí, beznadějný případ odvedl mi moji Stellu. Moji nádhernou vysněnou dceru, která nikdy neublížila živé duši, nutil trávit dny kumpánům z kapely.“

„Byl muzikant.“ Frankie cítila v uších, jak křičí. „Šel za svoji vášní. To bys ty, která tak zdůrazňuješ, že by měl být člověk upřímný sám k sobě a vydat se po vlastní cestě bez ohledu na všechno ostatní, měla chápat.“

„Byl upřímný sám sobě?“ ušklíbla se Violeta. „Nikdo z nás nemá ten přepych, aby následoval svoji vášeň, někdo za to vždycky musí zaplatit.

Několik slov o autorce:

Nikola Scott pracovala dlouhá léta jako redaktorka detektivek v Anglii i Americe. Jednoho dne se ovšem obrátila od všech těch krví vyzdobených obálek a těl nalezených v lese, aby napsala svůj první román-a už pro ni nebylo cesty zpět.

Specializuje se na rodinné historie a konflikty („Jak se asi cítíte, když rodiče dají rodný dům vašemu bratrovi?“). Ve svých knihách ráda odhaluje tajemství a emoce. Její první dva romány, My Mothers Shadow a Summer of Secrets, se oba staly mezinárodními bestsellery. V ovocném sadu je její třetí knihou.

V současnosti žije ve Frankfurtu se svým manželem a dvěma syny (především u kuchyňského stolu). Navštívit ji můžete na jejích stránkách www.nikolascott.com.

Každý měsíc rozesílá svým fanouškům newsletter o psaní, čtení, novinkách ze světa knih, ale i koníčcích a terapeutické moci pečení.

Autorka: Nikola Scott

Přeložila: Ivana Nuhlíčková

Žánr: beletrie, historický román

Vydáno: 2022, Ikar,  Euromedia, Praha

Počet stran: 416

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-249-4882-9

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *