Sága rodu Hardacrů

Máte rádi rodinné ságy? Chcete prožívat radosti i starosti rodiny Hardacrů? Tak je tato novinka určena právě vám. Sága rodu Hardacrů je generační román plný napětí, zrady, lásky i tvrdé práce. Budete s nedočkavostí otáčet další a další strany. 

Děj se odehrává v době viktoriánské až po 50. léta 20. století. Sleduje osudy rodiny Sama Hardacra a jeho ženy Mary a jejich čtyřech dětí od narození až smrt Sama a Mary. Díky své píli a vytrvalosti, kdy Sam začíná jako zpracovatel ryb, ve velké chudobě, jako prodavač uzených ryb na dostizích, či párků v rohlíku se nakonec dostane do vysoké společnosti a vlastní několik nemovitostí. Chce tak svým synům zajistit krásné dětství i vzdělání na Oxfordu. Cesty jejich synů se rozchází. Harry vystuduje vysokou školu, kdežto Joe se rozhodne podnikat a pozná přitom vypočítavou Helen. Jeho rodina zažívá mnoho radosti, lásky, ale také nenávisti i neštěstí. Jejich životy ovlivní války i další neštěstí, při nichž přijdou o většinu majetku,  přesto stále drží pohromadě a scházejí se v jejich rodinném sídle.

Román je rozdělen na tři knihy, má celkem 567 stran. Kniha se mě moc líbila, čte se velice dobře. Zaujala mě svou obálkou, na které je žena v krásných šatech s velkým psem. Vyvolává to ve mně pocit vznešenosti, bohatství a krásy. Způsob, jakým autor vypráví příběh je nesmírně zajímavý. Od tohoto autora je to moje první kniha a musím říci, že ne rozhodně poslední. Tento román jsem si k recenzi nevybrala náhodou. Byl mně doporučen a musím říci, že jsem za to moc ráda. Jelikož miluji rodinné ságy, tato ve mně bude opravdu dlouho doznívat. Místy drsné vyprávění, realita chudoby je v kontrastu s bohatstvím a vysokou společností vás nenechá jen tak chladnými. Moje subjektivní hodnocení románu je určitě pozitivní. Dechberoucí čtení, které vás bude hnát dál, budete se chtít dozvědět, jak to nakonec vše skončí.

Ukázka z knihy:

O pár metrů dál dospěli Hardacrovi k dvoukřídlé kovové bráně zasazené v cihelné zdi. Po jedné straně stál malý vrátní domek, od brány vedla uhrabaná štěrková cesta lemovaná vysokými jilmy a mizela někde v tajemné hloubi pozemku. Sam zastavil Adama před otevřenou bránou a zadíval se na cestu.

„Tady bys měla bydlet Mary,“ usmál se.

„Ale Same,“ Mary mu vrátila úsměv,“vždyť bych ani nevěděla, jak se mezi těma nóbl lidma chovat.“

„Prostě by ses chovala jako normálně,“ odpověděl. „Jsi stejně dobrá jako oni.“

V jeho hlase zazněla bojovnost. Sam na svoje nebližší nedala dopustit.

Dveře vrátního domu se otevřely a vyšel z nich nějaký muž.

Změřil se Hardacrovy podezíravým pohledem.

„Co tady chcete? Tady nemáte co pohledávat,“ odháněl je.

„Pozor na pusu, mládenče, možná mluvíš s příštím šéfem,“ káral ho Sam s předstíranou přísností.

Několik slov o autorovi:

C.L. Skelton se narodil v rodině profesionálního  vojáka v britském Tynemouthu v roce 1919, zemřel roku 1979. Ve 14 letech utekl z domova ke kočovné divadelní společnosti, hereckou kariéru dotáhl až na londýnský West End, zahrál si i ve filmu. Sloužil u válečného letectva, strávil několik let v klášteře a živil se kromě jiného jako podomní obchodník. Je autorem dvoudílné knižní série Hardacre a čtyřdílné série Regiment.

Autor: C.L. Skelton

Žánr: rodinná sága, beletrie, historický román

Vydáno: 2020, Brána,  Euromedia, Praha

Počet stran: 568

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-242-7020-3

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *