Přes práh – román o přátelství a cestě z osamělosti

Hledáte román plný humoru, ale i moudrosti? Aneta Kollerová Mašková je autorkou knihy Přes práh. Je to její prvotina a myslím si, že se velice povedla. Ráda bych se s Vámi podělila o čtenářský zážitek z této knihy, který je rozhodně pozitivní. 

Hlavní hrdinové jsou nájemníci jednoho panelového domu, který se nachází v Olomouci. Je to například Alice se školačkou Amálií, dívka, která se snaží vdovce Filipa dostat zpět do života. Ten se deset let po smrti své manželky naprosto uzavřel světu. Další je paní Zbloudilá, vždy nádherně upravená dáma. Jednoho dne zaškrábe kocour Oly na dveře pana Filipa Galvana. Filip nechce ani kocoura, ani Amálku. Ale prostořeká, místy až hubatá Amálka se jen tak nevzdá a dokáže nevrlého a starého důchodce vytáhnout z letargie. Jak to nakonec vše dopadne? Vydrží pan Filip s Amálií? Tak to už se nechte překvapit a pusťte se do čtení humorného románu, který je plný důvtipu, otázek k zamyšlení a nejen to. V knize vás bude bavit malá holčička svou bezprostředností, ale zároveň i moudrost a zralost starého pána. Tak dva diametrálně odlišné póly. Mnohdy vtipné, jindy až hořké situace vás budou bavit a nutit přemýšlet.

Kniha se mě opravdu moc líbila a její čtení jsem si užila od začátku až do konce. Je to román o nevšedním přátelství a radostné cestě z osamělosti. Chvílemi jsem se smála, až jsem se za břicho popadala. V knize jsou humorné situace, ale i smutnější, které vás opravdu nutí přemýšlet o životě a nejen o něm. Když si člověk představí, jaké to je být starý, smutný, uzavřený do sebe. Co znamená pro jednoho z partnerů, když mu jeho protějšek zemře, jakou beznaděj, možná i vztek pociťují. Naproti tomu bezprostřednost a radost malé holky, která ještě netuší složitost světa a snaží se svou náladou starého pána rozveselit. Nedá si říct a prostě jedná. I když pan Filip nechce, aby mu klepala na dveře, ona to stejně udělá a klidně i několikrát. Ta její vytrvalost je prostě báječná. Kniha se čte velmi dobře. Je rozdělena na dvacet sedm kapitol, celkem 328 stran, zakončena poděkováním autorky.

Doporučím ji všem, co se chtějí zasmát, případně hledají příběh k zamyšlení.

Ukázka z knihy:

Amálie chtěla na druhý den znovu vyrazit na procházku, ale déšť, ještě že se spustil v dopoledních hodinách, pokračoval přes oběd a překročil i hranici odpoledne, její plán překazil. Navíc by museli jít bez paní Zbloudilé, u jejíž dveří ráno klepala a klepala, volala a prosila a omlouvala se, ale paní Zbloudilá neotevřela.

Amálie by se přitom vsadila, že byla doma, a pouze předstírala, že není. Stála v kuchyni před oknem, popíjela kakao a nasupeně zírala na hustou záclonu deště.

„To mi dělá naschvál,“ zavrčela a koukala se do rtu, až jí na něm vykvetla drobná červená ranka.

„Jistě, příroda tě chtěla naštvat,“ prohlásil Filip nepřesvědčivě a přihnul si z hrníčku s kávou.

„Třeba to bude jenom lehká přeháňka,“ pokoušela se vybičovat k optimismu, ale černé mraky

shluklé na obloze její optimismus nepodporovaly, nýbrž podkopávaly. Táhly z jedné strany na druhou, následovány dalšími.

Filip odhrnul záclonu a zahleděl se na otevřenou oblohu. „Jo, to bude jenom lehká přeháňka,“ pronesl opět suše.

„Tak to odložíme na zítra.“

„Nebo na nikdy.“

„Svátek svatého Dyndy jsem nikdy neslavila! Zítra už bude hezky!“ pronesla rozkazovačným tónem.

„Když si to budeš přát, tak určitě.“

Několik slov o autorce:

Aneta Kollerová Mašková pracuje jako knihkupkyně. V roce 2017-2020 jí vyšly příběhy cizích lidí v internetovém časopise. Další povídky si posluchači mohli poslechnout v Českém rozhlase olomoucké stanice. Má ráda kávu a čokoládu.

Autor: Aneta Kollerová Mašková

Žánr: česká beletrie

Návrh obálky: Karolína Urbánková

Vydáno: 2022, Vydal Rosier, Mratín

Počet stran: 328

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN 978-80-88467-00-7

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *