Nejsem jako džbán – za svoje „ne“ tvrdě zaplatila

Máte rádi romány z dob minulých? Chcete si přečíst zajímavou retrospektivu o poutu otce a dcery, matky a dcery? Tak právě vám je určena tato novinka, kterou vydala Euromedia v Praze. 

Píše se rok 1960, Olivě Denarové je patnáct let, žije v malé sicilské vesnici.. Takto začíná anotace knihy Nejsem jako džbán. Román se odehrává v roce 1960 a posledních několik kapitol v roce 1981. Je rozdělen na čtyři části. Děj románu pojednává o Olivě, která se ráda všemu učí, překresluje si do sešitu tváře filmových hvězd, ráda chodí se svým tatínkem sbírat šneky a střílí s prakem Chová se spíše jako kluk. Její maminka jí stále říká větu„žena je džbán – kdo ho rozbije, ten si ho nechá.“ Oliva se bojí, že když bude mít měsíčky, už to nebude jako dřív a bude se muset bránit mužům. Oliva se tomuto režimu, který vládne vzepře a za své  „ne“ velmi tvrdě zaplatí. Vdá se za muže, kterého ji rodiče vybrali? Jak to nakonec dopadne, to už se nechte překvapit a pusťte se do čtení nového románu Violy Ardone, rozhodně nebudete litovat.

Román je opravdu nádherný a užila jsem si ho od začátku, až do konce. Kniha má 256 stran, je rozdělena na čtyři část, má celkem 80 krátkých kapitol. Četla se mně velmi dobře. Od této autorky to byla moje prvotina a rozhodně nebude poslední. Styl psaní autorky byl nesmírně zajímavý a poutavý. Zaujalo mě, jak líčila vztah matky a dcery, jaké rady jí dávala do života a také jaký vztah měla Oliva se svým otcem. Velice humornou formou popisovala různé situace. Román ve mně zanechal velice silný dojem. Co vše hlavní postava zvládla, jaké měla vlastnosti. Nesmírně se mně líbil i vztah Olivy a jejího otce. Naprosto báječně popsaný jejich vztah mně mnohokrát vehnal slzy do očí.

Ukázka z knihy:

„Já jsem v tvém věku už nosila podprsenku a punčochy,“ pokračovala máma, když jsem dohonila tátu ve dveřích. „Ale za mých dob byli všichni zdrženlivější. Rodiče nám nedovolovali, abychom dělali, co se nám zamane, jak je to dneska. Přesto jsem si z kluků, kteří se za mnou otáčeli, mohla vybírat..“

Samým překvapením mi vypadl kbelík z ruky. Vždycky jsem si myslela, že je máma jako šnek, ale ona byla v mládí jako žába.

„Já jsem o svoji dobrou pověst nepřišla,“ upřesnila. „Nepotřebovala jsem nikoho, aby mě hlídal na každém kroku. A pak, tomu, kdo u nás moc mluvil, hroutilo, že bude mlčet navždy. Dneska je to jiné, je moc svobody – máte rádio, kino, tanec. Na to se u nás doma nemohlo ani pomyslet. A lidi nečekají na nic jiného, než aby mohli začít spřádat pomluvy. Jsou schopní pomlouvat ostatní ještě před tím, než se něco stane. Proto je třeba, aby se dcery v určitém věku stranily veřejnosti. Tady jsou muži jako zloději a ženy jsou jako džbány – kdo je rozbije, ten si je vezme.

Několik slov o autorce:

Viola Ardone je italská spisovatelka, která se narodila v Neapoli v roce 1974. Po vystudování působila jako učitelka italštiny a latiny. debutovala v roce 2013 s knihou La ricetta del cuore in subbuglio, ale světový ohlas jí vynesl až její třetí román Vlak pro děti (česky 2020), který slavil nebývalý úspěch roku 2019 ve Frankfurtu nad Mohanem, na největším knižním veletrhu na světě. Nejsem jako džbán je její čtvrtý román.

Autor: Viola Ardone

Přeložila: Alice Macková

Žánr: beletrie, historický román

Vydáno: 2022, Vydala Euromedia – Ikar, Praha

Počet stran: 256

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-249-4824-9

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *