Píše se rok 1921 a mladá Lizzie si uvědomí, že nechce žít v takovém manželství, kde svého manžela nemiluje a odejde se svým bývalým domácím učitelem profesorem Moorem do Paříže. Její matka se ji ihned vzdává a společensky je Lizzie v Londýně odepsaná. Nalézá si přátele, chce si zde vybudovat nový život, který je plný knih, návštěv knihkupectví Shakespeare and Company. Lizzie je nadšená z nových lidí, z umělců, z obrovského nadání, jež někteří mají. Ještě Lizzie přepisuje román Jamese Joyce a její sny se stávají skutečností. Potkává zde řadu zajímavých lidí, osobností, umělců i spisovatelů, kteří velmi obohacují její život. Profesor Moore ji velmi pomáhá a nakonec se dozvídá, že nebyl jen jejím profesorem? Jak on ještě zamíchá kartami? Najde si opět vztah se svou matkou? Tak to už se nechte překvapit a pusťte se do napínavého čtení, které vás chytne od první strany.
Tento historický román je krásný sám o sobě, a ještě vzdává holt knihám a knihkupectvím jako takovým, což mně nadchlo hned od začátku. Autorka velmi pečlivě popisuje období dvacátých let 20.století a z jejích dějových linek je velmi dobře cítit atmosféra tehdejší Paříže. Mistrně zvládla popsat osoby, děj i historické pozadí té doby. Jedná se o historický román o obrovské emancipaci žen, o knihách, o knihkupectvích, o nenaplněné lesbické lásce, o problematice Židů, o válce i hospodářské krizi. Také o síle a odhodlání odejít a žít nový život. Nenechat se vláčet konvencemi. Paříž byla tehdy považovaná za nejvýznamnější místo kulturního dění. Autorka zde poukázala i na významné spisovatele, se kterými se hlavní hrdinka Lizzie setkává, a to byli především manželé Francise a Zelda Fitzgeraldovy, Ernesta Hemingwaye i Gestrude Steinovou. Tyto osobnosti rozhodně ovlivnili literární tvorbu celého světa. Kniha má 47 kapitol, zakončena epilogem a doslovem, má celkem 291 stran.
Ukázka z knihy:
„Jak je na tom nadcházející vydání vaší knihy, pane Joyci?“ zeptala se Hadley.
„Díky těmto dámám je všechno, jak má být,“ odpověděl Ir a upil ze švýcarského bílého vína. Mrkl na Sylvii a Lizzie. „Pokud se nemýlím, je Odysseus právě ve výrobě.“
„Amen!“ zvolala Adrienne, která toho večera prokázala značnou alkoholovou výdrž.
„Ach, pane Joyci, já jsem tak šťastná, že jsme to konečně dokázali, dodala Sylvia, poplácala spisovatele po bledé ruce a oči jí zářily.
„Co budete dělat po vydání, slečno Beachová?“ zeptal se Hemingway. „Budete vydávat další romány?“
„Proboha, ne!“ odpověděla Sylvia a zrudla. Při té otázce se zakuckala, držela ubrousek u úst a udělala odmítavé gesto. „Byla to překrásná, zároveň však velmi náročná zkušenost. Prostě jsem se cítila povolaná k tomu podporovat mistra Joyce a přivést tuto knihu na svět. Pak se však raději budu soustředit na své vlastní bejby, a sice na knihkupectví. A samozřejmě se budu start o svůj soukromý život, který v poslední době přišel trochu zkrátka.“
Několik slov autorce
Tabea Koenigová (1992) se narodila ve Švýcarsku, kde vystudovala obor sociální práce a mezikulturní komunikace. V roce 2014, během návštěvy Skotska rozhodla začít psát. Od dětství se zajímá o historii a osudy odvážných žen, nejvíce ji fascinuje období viktoriánské Anglie a pařížská „belle époque.“ V roce 2019 jí vyšly první knihy, v roce 2021 napsala historický román Die Maskenbilderin von Paris (Maskérka z Paříže), krátce nato publikovala Nakladatelku z Paříže. Tabea Koenigová miluje snové rozjímání, knihy a i procházky. V současné době žije s rodinou v Basileji.
Autorka: Tabea Koenigová
Přeložila: Miloslava Hnízdilová
Žánr: beletrie, historický román
Vydáno: Vydala Grada a.s., pod značkou METAFORA, Praha, 2024
Počet stran: 291
Vazba knihy: brožovaná vazba s klopami
ISBN: 978-80-7625-314-8
Knihu můžete koupit zde: