Kde jsi, když nejsi-bouřlivé, syrové a vášnivé vyprávění o rozchodu

Do rukou se mně dostává osmá kniha Radky Třeštíkové, na kterou jsem četla smíšené recenze. Ráda bych se s Vámi podělila o čtenářský zážitek, který je více než silný a opravdu nezapomenutelný. Jedná se o román o rozchodu, velmi syrově, s mnoha vulgaritami vás nenechá jen tak spát. Pojďte se na to společně se mnou podívat. 

Děj této knihy vás zavede do klasického milostného trojúhelníku, který je třeba nějak vyřešit. Hlavní hrdinka se rozejde se svým manželem Markem a najde si milence Jakuba. O dost mladšího muže, ještě, než je ona sama. Jak to nakonec hlavní hrdinka vyřeší? Tak to už se nechte překvapit a pusťte se do čtení.

Kniha má celkem 400 stran, je rozdělena na kapitoly, které nejdou posloupně. Na první pohled si toho nevšimnete. Ani při čtení jsem s tím problém neměla a vždy se začetla a vnímala děj plnými doušky. Kapitol je 13. Od Radky Třeštíkové jsem četla asi 3 knihy. Dvě se mně líbily méně. Přiznám se, že jsem této knize nedávala příliš mnoho šancí. Anotace mně nadchla a čtení ještě více. Román předčil moje očekávání a je to zhruba měsíc, co jsem knihu dočetla, a stále ve mně doznívá. Četla jsem ji opravdu jedním dechem a čtení si užila od začátku, až do konce. Jediné, co je malé mínus na této knize jsou vulgarismy. Má s nimi trochu problém v mluvené podobě, natož v podobě psané. I když vím, že k některým románům to prostě patří. Na autorčin styl psaní si prostě musíte zvyknout nebo se do něj zamilovat hned. Zdánlivě jednoduchý děj, jednoduchá zápletka vám možná udělá vrásky na čele.

Toto je příběh o svobodě, závislosti, zbabělosti a statečnosti. O poslušnosti, laskavosti i lhostejnosti. O těch nejlepších a nejhorších rozhodnutích, které člověk mnohdy dělá a nevidí na první pohled, pak až se něco stane..

Pravda, kterou možná nechcete slyšet, stále před ní zavíráte oči a najednou přijde chvíle a vy vidíte mnoho věcí jinýma očima.

Správná pohádka doopravdy nikdy neskončí.

J.R.TOLKIEN

Ukázka z knihy:

Pokrčím rameny. „Měl bys mít radost, že mám práci, že se budou mít děti líp, oběma nám jde přece o děti, na tom se snad shodneme, že děti jsou na prvním místě.“

„Jasně že shodneme, my jsme dokonalost sama, my se shodneme na všem.“

Tu ironii přejdu. „Tak aspoň že na zdravém jídle ano,“ usměju se. „A co jste dělali potom?“

„Co je ti po tom?

Nadechnu se a vydechnu. Klid. Nenech se vytočit.

Jdi zpátky na svoji značku pro správného rodiče. „Zajímá mě, jaký měly děti program.

„Jako podle učebnice, tak jak to máš ráda, hezky podle učebnice.“

„Můžeš být konkrétnější?“

„Můžeš jít s touhle učebnicovou komunikací už do hajzlu a mluvit se mnou normálně jako moje žena, a ne nějaký amatérský psychoterapeut?“ Ještě pořád jsem jeho žena a měla bych se podle toho chovat. Nevím, co mu na to mám říct, když rozvodové papíry podepsat nechce.

Nijak se k ničemu z toho, co mu poslala moje právnička, dodnes nevyjádřil. Nevznesl žádný protinávrh, mlčí, dělá, že mi nic nepřišlo, a pokaždé to zamluví.

Několik slov u autorce:

Radka Třeštíková se narodila a vyrůstala na Jižní Moravě, v Praze vystudovala práva a sedm let se jim profesně věnovala. Svoji prvotinu vydala v roce 2014, největšího ohlasu zatím dosáhla svou třetí knihou Bábovky, která se stala literární událostí roku 2016. Mimořádně úspěšný byl i následující román Osm s detektivní zápletkou a Veselí, ve kterém se hlavní hrdinka vrací z Prahy do Veselí nad Moravou, odkud autorka pochází. V roce 2020 vyšla její šestá kniha Foukneš do pěny o cestě za vlastním já až na konec světa.

Autorka: Radka Třeštíková

Žánr: román, česká próza

Vydáno: 2022, Nakladatelství Motto ve společnosti Albatros Media, Praha

Počet stran: 400

Vazba knihy: brožovaná, lepená s chlopněmi

ISBN: 978-80-267-2491-9

Knihu můžete koupit zde

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *