Děti s hvězdou – příběh útěku a naděje ve válečné Evropě

Baví vás romány z válečné doby? Chcete prožít emotivní příběh o útěku i naději dvou bratrů? Ráda bych se s vámi podělila o čtenářský zážitek z knihy Děti s hvězdou, jehož autorem je Mario Escobar, který je rozhodně velice silný a nezapomenutelný. 

Píše se rok 1941, stupňuje se nacistický teror a dva židovští bratři Jacob a Moses jsou sami v Paříži. Jejich rodiče jsou daleko, teta, která o ně má pečovat, zemřela. To aby se vyhnuli, že budou odvezeni do koncentračního tábora, rozhodnou se utéct. Na své cestě za svými rodiči poznají mnoho obětavých a hodných lidí, díky kterým mají pocit, že vše není ztraceno. Dramatický příběh dvou sourozenců na pozadí hrůzy války i nacistického okupování ve vás zanechá opravdu silný zážitek. Pocity beznaděje, strach, to vše musí oba zažívat. Dává to ale chlapcům věřit v lepší zítřky. Podaří se chlapců cestu zvládnout? Co vše je na cestě čeká? Tak to už se nechte překvapit a začtěte se do velmi silného příběhu. Rozhodně nebudete litovat.

Kniha má celkem 33 kapitol, začíná podrobným obsahem s daty, kdy se daná kapitola odehrávala, mapkou států a prologem. Na konci knihy naleznete historickou chronologii, co přesně se za sebou událo, dále poděkováním všem, co se na knize podíleli, ale také otázky k diskuzi, o kterým můžete přemýšlet, jak by se mohl děj románu ubírat úplně jinam. Úplně na konci knihy je k přečtení kapitola z další zajímavé knihy pojednávající o Osvětimi, což je Osvětimská ukolébavka. Rozhodně též stojí za přečtení.

Kniha se čte velice dobře. Je psána srozumitelným jazykem, doplněna místem i datem, kde se daná část románu odehrává, což usnadní čtenáři orientaci v ději. Místy mně opravdu mrazilo v zádech a říkala si, jaká doba válečná byla zlá, a co všechno musely děti zvládnout. Autor skvěle zobrazil sourozeneckou lásku i jejich pouto, bez kterého by cestu rozhodně nezvládli.

Strhující román od autorka bestselleru Osvětimská ukolébavka, krásná kniha, která ve mně bude opravdu dlouho doznívat. Zpočátku jsem se bála se do této knihy pustit. Prvotní ostych ale vystřídal chtíč číst dál a dál. Už jsem prostě nemohla přestat, než jsem tuto knihu dočetla. Autor knihy mě nenechal ani na chviličku vydechnout. Některé pasáže v knize byly hodně silné a musela jsem nad nimi dlouho přemýšlet.

Ukázka z knihy:

Moses upustil kufr a rozběhl se. Jacob za ním. Jejich nohy dupaly po červeném koberci. Vyběhli po schodech na jeviště a tam zůstali stát, čekali, lapali po dechu a nedokázali ze sebe vypravit jediné slovo.

Stojící muž se otočil, aby viděl, na co se to herci dívají. Žena zvedla hlavu a upřela svůj vlídný pohled na kluky. Čas se na okamžik zastavil. Věčnost se scvrkla na tuto jedinou chvíli. Muž odhodil papíry a rozběhl se k dětem. Žena ještě chvíli nehybně stála s dlaněmi přitisknutými k ústům a potom vykročila za ním.

Historické upřesnění autora:

Jacob a Moses Steinovi jsou fiktivní postavy, avšak jejich příběh vychází ze zážitků skutečných dětí, které v temných letech druhé světové války putovaly Evropou. Bratři jsou jakousi poctou všem těm, kteří dokázali uniknout bombám a krutému sevření nacistů, i těm, jimž se to nepodařilo – nevinným životům pohlceným zběsilou nenávistí fanatických, nelidských bytostí. Popis toho, co se dělo v Paříži – na shromaždišti velodromu je pravdivý. Po dlouhé dny tam byly napěchovány tisíce lidí čekajících na převoz vstříc nejistému osudu na severu. Tisíce Židů ve Francii zemřely v plynových komorách nebo následkem špatného zacházení a týrání jejich vězniteli.

Několik slov o autorovi:

Mario Escobar, držitel diplomu v oboru moderních dějin, napsal bezpočet knih a článků zabývajících se minulostí katolické církve, soupeření sektářských skupin a také objevení a kolonizace Ameriky. Escobar žije v Madridu a je vášnivým milovníkem historie a jejích záhad. Je ženatý, má dceru a syna.

Autor: Mario Escobar

Přeložil: Vladimír Fuksa

Žánr: válečný román, světová beletrie

Vydáno: 2020, CPress v Brně ve společnosti Albatros Media a.s se sídlem v Praze

Počet stran: 383

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-264-3341-5

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *