Co vás v dějáku nenaučili – podle podcastu, Příběh, který se opravdu stal

Už název sám ve mně vyvolává zajímavé pocity. Ano, v dějepise nás učili mnoho zajímavostí, ale ty, které naše životy ovlivnily nejvíce nejspíše vynechali. Do rukou se mně dostává kniha s názvem Co vás v dějáku nenaučili. V listopadu 2020 autorka Markéta Lukášková nahrála první podcast Příběh, který se opravdu stal. Postupně jí chodily kladné ohlasy, proto se rozhodla napsat knihu. Teď ji držím v ruce a jsem moc zvědavá, jak na mě vlastně zapůsobí. Víte, jak to fungovalo v Tuzexu? Kdo byli veksláci? Říkají vám něco jména Helena Fibingerová, Ota Zaremba nebo Václav Havel? Pojďte se na to společně se mnou podívat. 

Píše se rok 1948 a vyprávění začíná. Autorka se zabývá událostmi v letech 1948-1959, jak fungovaly pracovní tábory, vláda komunismu, nechybí jména jako je Stalin, Gottwald. Dále jak to bylo ve sportu a proč vlastně lidé nakupovali v Tuzexu? Další část knihy vás zavede do roku 1960-1969. Autorka zmínila pád Stalina, úspěch gymnastky Věry Čáslavské, pražské jaro či akce StB. Také jak se lidem žilo, bydlelo, jak to bylo ve sportu či proč se slavil mezinárodní den žen a co byla státní bezpečnost. V letech 1970-1979 se toho událo taktéž mnoho. Charta 77, jméno Václav Havel skloňované v mnoha podobách, doping u sportovců, jména jako byl Ota Zaremba, Jarmila Kratochvílová nebo Helena Fibingerová v nás vyvolává pocity radosti a štěstí, jak úspěšné sportovce jsme měli. Dozvíte se, jak se vlastně cestovalo do zahraničí, co znamenala tzv. výjezdní doložka a jakými kutily, chataři a chalupáři jsme se stali. V letech 1980-1989  ženy nosily trvalou ondulaci, konaly se různé demonstrace, upálil se student Jan Palach a v televizi se vysílaly seriály My všichni školou povinní, Nemocnice na kraji města a Žena za pultem. Konaly se spartakiády, letní kina, hrály se Dostihy a sázky. V žádné domácnosti nechyběla remoska, papiňák, sifon. Děti si hrály s mončičákem, igráčkem, Merkurem.

Součástí knihy se i několik rozhovorů autorky s lidmi, kteří tuto dobu zažili. Úžasné, autentické, bez příkras.

Kniha je nabitá zajímavými událostmi, které ve vás mohou vyvolat nostalgii, úsměv, možná i slzy. Můžete srovnávat, jak to vypadalo dříve a jak to vypadá dnes. Změnilo se toho hodně nebo ne? To už musíte posoudit vy a začíst se do této báječné knihy. Kniha je velmi čtivá. Sedla jsem k ní a jen tak se neodpoutala. Je podaná humornou formou o vážných věcech, nikoli nudně, ale tak, že zaujme všechny věkové kategorie. Ti starší na tyto události zavzpomínají a uvědomí si, jak to vlastně měli, ti mladší se dozví, jak to vlastně všechno bylo a co se událo. A že je toho skutečně mnoho. Kniha vás provede událostmi, které se staly mezi lety 1948 až 1989. To všechno ovlivňuje naše životy, aniž si to uvědomujeme. Ve škole jsem patřila k těm, co dějepis měli rádi, proto jsem se na čtení moc těšila a musím říci, že mě kniha nezklamala.

Moderní české dějiny, tak jak je neznáte.

Ukázka z knihy:

Mončičák, igráček, plechový traktůrek, angličáky, Dostihy a sázky, Člověče, nezlob se, stolní hokej, Kloboučku hop. Ty nejlepší nebo šťastnější děti třeba měly i autodráhu. Kluci to obecně měli lepší než holky, měli tanky, samopaly, Tatru 148 se sklápěcí korbou, plastové figurky indiánů a kovbojů z NDR. Jednou z nejpopulárnějších hraček pro kluky byl traktor Zetor se třemi rychlostmi a zpátečkou. Na vývoji téhle hračky se v letech 1955-1956 podíleli konstruktér Eduard Sedlák a František Zeman. Výroba začala v roce 1957 v Liberci a k dalším oblíbeným hračkám se přidal pásový traktor.

Nesmíme zapomenout na vláček a stavebnici Merkur, ten byl opravdu hodně populární. Vláček Merkur se potom vyráběl až do roku 1968 v původním provedení, stavebnici ve skoro stejném provedení dodneška vyrábí firma Cross v Polici nad Metují. Velmi oblíbenou hračkou byla i autodráha, která se vyráběla v různých obměnách.

Několik slov u autorce:

Markéta Lukášková pochází z Českých Budějovic. Působila jako redaktorka časopisů Týden, Maxim, Faktor S, vedla Reflex.cz. Se svou prvotinou Losos v kaluži objela republiku v rámci divadelního projektu Listování a napsala podle ní scénář, který čeká na filmové zpracování. Následovaly knihy Panda v nesnázíchInTyMně a Vlaštovka v bublině a Majonéza k snídani. Na podzim roku 2020 začala publikovat populární podcast Příběh, který se opravdu stal přinášející méně známé epizody z českých i světových dějin.

Autorka: Markéta Lukášková

Žánr: česká historie, literatura faktu

Vydáno: 2022,  Nakladatelství Motto ve společnosti Albatros media, Praha

Počet stran: 240

Vazba knihy: měkké desky z kartonu

ISBN: 978-80-267-2355-4

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *