Včelaření pro děti- pozorujeme a chráníme včely, sklízíme med

Máte rádi včely a dobrý med? Chcete se dozvědět zajímavosti ze života včel? Tak právě vám je určena tato příručka plná informací a fotografií. 

Kniha je rozdělena na čtyři části. Ta první vás seznámí se životem včel, co vše potřebují, jak se vyvíjí a žijí, jak spolu komunikují a jak vlastně probíhá jejich rojení. Každá strana má bohatou fotogalerii i dostatek poučného textu. Stránky doplňují  různá schémata i odstavce se zajímavostmi.

Druhá část vás seznámí s problematikou včelaření, o tom, zda jsou včely nebezpečné, co  potřebuje včelař ke své práci, aby se o včely dobře postaral, dále, jak včely bydlí, čím se živí, jak spí a jaké nemoci je trápí.

Ve třetí části se dozvíte, jak vznikají včelí produkty, jakou cestu urazí včelka, než vznikne med, prostě celý proces od začátku, až k samotné sklenici medu.. Ochutnáte dobroty, které můžete z medu připravit.

Poslední část vás provede problematikou ochrany včel, jak o ně pečovat, čím jim pomoci, aby nevymíraly, dále jak zapojit včelaření do školní výuky. V příloze na vás čeká další literatura i zajímavé odkazy, které můžete dále studovat, pokud vás včelaření natolik zaujalo.

Německá iniciativa Včely nás učí (Bienen machen Schule) se prostřednictvím práce se včelami pokouší žákům vysvětlit ekologické souvislosti. Už více než deset let spojuje včelaře a pedagogické pracovníky, kteří v mateřských i na základních školách nebo v centrech ekologické výchovy mohou dětem svět včel přiblížit.

V Česku se podobným projektům určeným (nejen) pro školy věnují například  tyto webové stránky:

www.bee-careful.com/cz

www.vcelky.cz

www.vcelisvet.cz

Na přední klopě naleznete 7 nejdůležitějších otázek ze života včel. Na zadní klopě je stručný přehled u nás žijících včel samotářek.

Ukázka z knihy:

Medový čokoládový krém

Snídáte rádi Nutellu? Tady máte recept na jednu chutnou a zdravou alternativu.

Potřebujete:

100 mletých lískových ořechů

100 g másla

100g krémového medu

2 polévkové lžíce kakaa

Nejprve v pánvi lehce opražíme oříšky. Poté vyšleháme mixerem máslo do pěny a postupně přimícháme med. Nakonec  přidáme opražené oříšky a kakao a dále mixujeme, až se všechno promísí v hladkou hmotu. Čokoládový krém naplníme do sklenic a uložíme do chladničky. Dobrou chuť!

Kniha Včelaření pro děti je naprostým unikátem pro všechny milovníky včel a včelaření. Tuto příručku jsem si k recenzi nevybrala náhodou. Viděla jsem jí v edičním plánu Nakladatelství Kazda s.r.o., a moc jsem se na ní těšila, až vyjde. Konečně jsem se dočkala. Musím říci, že je velice povedená a zaujme všechny dětské čtenáře. Je stručná, srozumitelně psaná, čte se velice dobře. Nádherné fotografie vás budou bavit jen tak prohlížet. Velké plus dávám za to, že stránka je přehledně zpracovaná. Může se zdát, že je na ní málo textu, ale není tomu tak. Čtenář se dozví velké množství zajímavostí ze života včel. Jelikož to není první kniha o včelách, kterou jsem četla, mohu srovnávat. Je opravdu povedená. Pokud hledáte pro své děti, vnoučata či známé krásnou knihu o fascinujícím životě včel, neváhejte, nebudete litovat.

Jelikož ráda peču a vařím, zaujala mě část s recepty, při nich využijete med. Najdete je na straně 52 – 53. Dále také výroba mýdel z včelího vosku, protože mám moc ráda produkty, které si vyrobím sama doma, ze svých surovin. Letos v létě jsem se pustila do výroby mastí a mýdel z bylinek ze zahrádky. Moc mě to bavilo. Produkty se povedly a dodnes je využíváme.

Několik slov o autorkách:

Sarah Budeová se věnuje zážitkové pedagogice a Rebecca Schmitzová je vedoucí iniciativy „Včely nás učí“ (Bienen machen Schule). Obě už dlouho včelaří a život v úlu je nepřestává fascinovat.

Autor: Sarah Budeová, Rebecca Schmitzová

Přeložil: David Krásenský

Žánr: metodická příručka, kniha pro děti a mládež

Počet stran: 80

Vydáno: 2020, Nakladatelství KAZDA, Brno

Vazba knihy: brožovaná s klopami

ISBN: 978-80-88316-89-3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *