Svět plný svátků – encyklopedie o svátcích, festivalech i oslavách celého světa

Víte, proč jak se slaví festival bláta, či jak se honí kolo sýra z kopce? Chcete poznat jednotlivé svátky a festivaly, které se slaví třeba u našich sousedů? Máte rádi cestování ať už s batohem na zádech nebo prstem po mapě? Tak je právě vám určena tato báječná encyklopedie s názvem Svět plný svátků, jejíž autorkou je Jitka Římánková a vydalo jí nakladatelství Portál v Praze. 

Cestovatel Tomáš Svátek dělá svému jménu čest a proto se vypraví po celém světě poznávat všechny svátky, festivaly i zajímavé oslavy. Díky této encyklopedie se děti dozví, jaké svátky a festivaly existují po celém světě a jakým způsobem je lidé slaví v různých koutech naší planety. Tomáš vytvořil ten nejlepší deník těch nejzajímavějších oslav. Svátky mají většinou náboženský kontext, festivaly jsou spíše pro zábavu, ať sezónní, umělecké či o jídle.

Každá z oslav je detailně zpracovaná s drobnými obrázky, nápady, jak si svátky užít doma a další zajímavosti.

Jaké zajímavé oslavy můžete v této knize vidět? Jsou to např. oslavy mezinárodního dne žen, různé podoby oslav Velikonoc, květinový festival na Madeiře, jak se slaví  Rok draka v Číně, festivaly pouze pro děti, oslava letního slunovratu, festivaly obřích loutek v Belgii a Francii, šnorchlování v rašelině ve Walesu a v Korei, festivaly jídla – Noc ředkviček v Mexiku, oslavy Halloweenu, festival velbloudů, vánoce na mnoho způsobů, den sv. Patrika, oslavy masopustu, sakurová vánice v Japonsku a mnoho a mnoho dalších báječných možná někdy i bláznivých festivalů. Některé svátky slavíme už dávno, jiné jsou nové.

Hned na první straně, když otevřete knihu, vás zaujme ucelená mapa světa s piktogramy jednotlivých svátků, oslav či festivalů typických pro daný stát. Na konci knihy na vás čeká podrobný kalendář měsíc po měsíci, od ledna až do prosince, dále prostor pro vlastní záznamy zážitků ze svých oslav. Také obsah a poděkování autorky těm, co se podíleli na této báječné encyklopedii, která nesmí chybět v knihovničce žádné rodiny. Kniha vám podrobně odpoví na vaše otázky, proč se daný svátek slaví, jaký má vlastně význam a co mají přitom lidé na sobě.

Tato publikace je určena dětem od 9 let a jejich zvídavé rodiče.

Kniha je opravdu báječná a neměla by chybět v žádné rodině, jelikož mít povědomí o svátcích a oslavách u nás, sousedů i v daleké cizině by mělo patřit k základních vědomostem každého člověka. Díky tomu můžeme pochopit mentalitu jiných lidí, proč se tak chovají i proč se tak třeba oblékají. Musím říci, že mě moc zaujala a líbila se mi. Je srozumitelně psaná, s četnými obrázky a obsahuje mnoho zajímavostí. Mnohdy jsem kroutila hlavou a říkala si, jaké různé festivaly se slaví. např. Festival bláta, který se koná v Jižní Koreii, by nám možná pomohl vydovádět se, zařádit si, tak nějak upustit páru a přitom si tak nějak odpočinout a veškerý stres je rázem pryč.

Tato kniha zaujme jak děti, tak i dospělé, protože každý si tam najde to své, co ho zajímá. Autorka si vymyslela skvělého průvodce, jímž je Tomáš Svátek a myslím si, že se do této knihy báječně hodí. Na titulní stránce je jeden velký obrázek spojen z malým obrázků různých svátků. Vyvolá ve vás úsměv, detailně ho budete chtít prozkoumávat a přemýšlet, odkud ti lidé vlastně jsou  kde se takové oslavy konají.

Několik slov o autorovi:

Jitka Římánková je grafička, ilustrátorka a animátorka, proto knihu o Tomáši Svátkovi nejen píše, ale i kreslí. Její oblíbenou technikou je kresba pastelkou a velkým osobním zájmem je cestování.

Autor: Jitka Římánková

Ilustrace: Jitka Římánková

Žánr:

Vydáno: 2020, Vydalo nakladatelství Portál, Praha

Počet stran: 80

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-262-1593-6

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *