Řemesla – komiks o 16 tradičních řemeslech

Hledáte pro své děti zajímavou knihu o historii? Vítem co znamená šalanda, caletník či kytléř? Chystáte do Třebíče na zámek? Chcete se dozvědět mnoho zajímavostí o možná již zapomenutých řemeslech? Klára Smolíková je autorkou knihy Řemesla. Knihu ilustroval Jan Smolík. Pojďte se společně se mnou podívat na to nejzajímavější a seznámit se s 16 tradičními řemesly. 

Co vlastně v knize najdete? Knihou vás bude provázet mlynářský učedník Matěj, který se vydá na cestu společně s čertem Lukášem, jelikož chce poznat svět a být ve mlýně práškem a ometat mlýn ho už prostě nebaví. Při putování narazí na mnoho zajímavých a zapomenutých řemesel. Jsou rozdělena do několika skupin. A to jsou řemesla potravinářská – do nich patří mlynářské, pekařské či řeznické, dále dřevozpracující – tj. bednářské, tesařské, truhlářské či kolářské. Mezi řemesla textilní patří krejčovské, soukenické, tkalcovské a provaznické. Kožedělná řemesla zahrnují ševcovské a koželužské. Nakonec je zde řemeslo kovodělné, do nichž určitě patří řemeslo kovářské. To vše musel Matěj při své cestě společně s Lukášem zvládnout. Nebylo to pro něj vůbec nic jednoduchého. Zažil přitom mnoho dobrodružství a mnoho se toho také naučil. Součástí každého příběhu jsou různá schémata a obrázky, která vysvětlují danou problematiku. Děti si pomocí názorných ukázek zapamatují více informací.

Každé řemeslo je detailně popsané. Obsahuje obrázky s popisky, příběh o Matějovi, jak se učil danému řemeslu. Na konci každé kapitoly na vás čeká Luciferova zkouška. Správné odpovědi na jeho záludné otázky najdete na konci knihy, společně s rejstříkem různých řemesel a také erby jednotlivých řemeslných cechů.

Jak to nakonec vše dopadne? Zvládne Matěj i Lukáš vyzkoušet si všechna řemesla? Tak to už se nechte překvapit a pojďte se vypravit na dobrodružnou cestu jednotlivými cechy.

Kniha byla napsána v návaznosti na expozici „Cesty časem“ – procházky třebíčskou historií“, umístěnou na zámku v Třebíči.

Kniha je určena dětem od 10 let a nejen jim.

Tato publikace je naprosto úžasná. Jelikož jsem hledala zajímavou knihu o řemeslech, byla jsem moc ráda, že jsem tuto knihu objevila. Celý rok nás totiž v mateřské škole čeká projekt s názvem Povolání a řemesla, neváhala jsem a začetla se do této knihy. Příběhy jsou zajímavé, napínavé a humorné. Vzájemně na sebe navazují. Kniha se mě dobře četla a rozhodně jí doporučím svým kolegyním, protože některá řemesla, která jsou v této knize uvedena jsou opravu již skoro zapomenutá a mělo by se o nich vědět. Úkoly od samotného Lucifera jsou pojaty zábavnou formou. Děti si neuvědomují, že se při jejich plnění naučí spousty zajímavostí. Tuto knihu můžete číst a prohlížet společně s vašimi dětmi, vzájemně si o tom povídat a odpovídat na všetečné dotazy vašich dětí. Děti se dozví, jak se peče chleba, jak probíhá zabíjačka, jak se vaří pivo či vyrábí boty.

Jelikož jsem měla možnost již několikrát navštívit expozici v třebíčském zámku s názvem „Cesty časem“, musím říci, že jsem si to díky tomu, že jsem tu výstavu viděla lépe představila a vzpomínala na jednotlivé části expozice, které jsme naposled navštívili s dětmi z příměstského tábora.  Vše jsme si naživo vyzkoušeli, prohlédli. Bylo to opravdu úžasné. I tato kniha je zábavná a hlavně poučná. Zajisté jí ocení i učitelky základních škol.

Několik slov o autorce:

Klára Smolíková

Už při studiu na vysoké škole publikovala v dětských časopisech a od té doby se věnuje psaní komiksů a vymýšlení hravých rubrik. Učila knihovníky, přednášela na vysoké škole, pracovala v muzeích a zároveň psala články, scénáře a učebnice. První knihu pro děti vydala ve třiceti letech, ale až o deset let později odešla na volnou nohu. Prosadila se neobvykle pojatými populárně naučnými knihami kombinujícími příběh, komiksové a naučné pasáže. S druhým manželem Jiřím W. Procházkou píše detektivky pro děti i dospělé.

Autor: Klára Smolíková

Ilustrace: Jan Smolík

Žánr: kniha pro děti, věda, poznání, historie

Vydáno: 2013, Vydalo nakladatelství Albatrosmedia a.s., Praha

Počet stran: 64

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-00-03311-2

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *