Do rukou se ně dostává báječná publikace z pera Víta Haškovce a Ondřeje Müllera o historii naší země i jiných zemí. Z hodin dějepisu si možná pamatujeme nudné hodiny, nespočetné množství letopočtů, které když mě o půlnoci vzbudíte, tak si stále pamatuji. Možná jste je v životě nikdy nevyužili, možná ano. Publikace s názvem Česko a svět boří mýty a přináší úplně jiný pohled na dějepis jako takový. Pojďte se na to společně se mnou podívat a začíst se do této skvělé publikace.
Čeká vás běh událostí století za stoletím (6.století našeho letopočtu, budeme sledovat, co vše se mění u nás v českých zemích, ale podíváme se i do zemí jako je Čína, Japonsko či Střední Amerika). Každá strana je věnovaná jedné z historických obdobích, doplněna piktogramem královské koruny, tzn. se jedná o českou historii a na další straně je globus-piktogram, co znamená historická událost ve světě. Dozvíte se, jak vznikla Věstonická Venuše, jak vypadala naše země po příchodu Slovanů, jaká dynastie vládla v Číně v 8.století, či jak probíhaly husitské války. Dále také jaké změny přinesl do naší historie Johannes Kepler, Jan Ámos Komenský, Rudolf II., nebo Marie Terezie. To, a ještě mnohem více na vás čeká v nové publikaci s názvem Česko a svět. Vydejte se na dobrodružnou výpravu našimi i zahraničními dějinami. Věřte, že vás nečeká nudná hodina dějepisu, ale pořádná jízda, díky ní se dozvíte mnoho zajímavostí. Tak neváhejte a pusťte se do čtení a prohlížení.
Tuto knihu jsem si k recenzi nevybrala náhodou. Dostala jsem na ni doporučení a nesmírně si toho vážím, jelikož tato publikace je povedená. Tímto velice děkuji za spolupráci s Albatrosem. Autoři odvedli skvělou práci a vytvořili novou učebnici dějepisu pro všechny milovníky dějin již od 8 let. Kniha potěší malé i velké a rozhodně vás nebude nudit. Dozvíte se v ní mnoho informací o našich českých dějinách, ale i o světových dějinách zemí jako je Čína, Japonsko či Střední Amerika. Jednotlivé kapitoly jsou odděleny globusem nebo královskou korunou, jež nás informují, zda se jedná o světové nebo české dějiny, obrázky, ale i celostránkové ilustrace, se kterými si ilustrátor dal velkou práci, aby se líbila dětem, tak i dospělým. Texty jsou tak akorát, ani příliš dlouhé, ani krátké. Informací zde naleznete opravdu hodně. Náš svět je velmi různorodý a barvitý.
Kniha je určena pro děti od 8 let. Časově se nachází od příchodu Slovanů až po dnešek. Čeká vás báječná jízda napříč staletími. Doporučím ji dětem, dospělým, ale i učitelkám základních škol, především milovníkům historie.
Ukázka z knihy:
V roce 1410 královský hodinář Mikuláš z Kadaně sestrojil v Praze staroměstský orloj. Byly to složité a důmyslné astronomické hodiny, které ukazovaly mnoho různých údajů. Ve středověké Evropě se podobné hodiny objevily teprve nedávno, ale brzy se z nich stala veliká móda. Pražský orloj patřil k těm nejdokonalejším. Ještě na něm nebyly figurky apoštolů, ale ukazovaly čas i pohyb nebeských těles na obloze. Jenže pak se lidé v Českém království pohádali o to, jak správně číst Bibli a uctívat Ježíše Krista. Mistr Jan Hus byl kněz, učitel Karlovy univerzity a nejoblíbenější kazatel v Praze. Všem lidem říkal, že církev je příliš bohatá a chamtivá a že pravdu může každý najít v Bibli. Mocným kardinálům se to nelíbilo. Věřili, že jen oni mohou rozhodovat o tom, co je pravda. A tak prohlásili, že Hus je kacíř, zrádce a odpadlík, a v roce 1415 ho upálili.
Vypukly kvůli tomu u nás kruté boje, které trvaly skoro třicet let. Říkáme jim husitské války. Zahynuly statisíce lidí a země byla vypálená a zpustošená. V roce 1458 se stal českým králem Jiří z Poděbrad. Vládl moudře a udělal v zemi zase pořádek.
Několik slov o autorech:
Vít Haškovec
Ondřej Müller (1966) vydal v nakladatelství Albatros více než třicet knih ilustrovaných Zdeňkem Burianem, převážně dobrodružnou klasiku, mezi nimi i Burianova díla, která se v knižní podobě objevila vůbec poprvé. Spolu s Rostislavem Walicou uspořádal pět monografií, které systematicky mapují dílo Zdeňka Buriana. V Albatrosu a v Egmontu se podílí na vydávání komiksů, především z frankofonní oblasti (Tintin, Thorgal, Nestor Burma a další), ve spolupráci s Tomášem Prokůpkem a Pavlem Kořínkem po léta představuje osobnosti českého komiksu, jako jsou Karel Franta, Jaroslav Malák, Jiří Kalousek, Miloš Novák, Jan Fischer, Věra Faltová a další.
Autoři: Vít Haškovec, Ondřej Müller
Ilustrace: Kristýna Plíhalová
Žánr: populárně naučná, encyklopedie
Vydáno: Vydalo Nakladatelství Albatros v Praze roku 2025, ve společnosti Albatros Media, a.s.
Počet stran: 64
Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem
ISBN: 978-80-00-07675-1
Knihu můžete koupit zde:
Česko a svět – století za stoletím | Albatrosmedia.cz