Máte rádi romány týkající se války? Chcete se dozvědět, kdo byl Rudolf Vrba? Johathan Freedland je autorem knihy s názvem Únik z Osvětimi.
V roce 1944 se Rudolfovi Vrbovi podařilo utéct z Osvětimi, aby varoval poslední Židy žijící v Evropě. Jeho popis událostí se dostal až k rukám řadě významných osobností jako byl Winston Churchill, či Franklin Roosvelt. Kniha Únik z Osvětimi líčí předání informací zmiňovaným osobnostem, ale i to, jak žil Rudolf Vrba. Neskutečně silný příběh velmi odvážného muže, který změnil svět.
V roce 2007 vyšla kniha Rudolfa Vrby Utekl jsem z Osvětimi. Příběh slovenského Žida za okupace shrnuje především jeho zážitky z koncentračního tábora, končí rokem 1945. Co pro nás znamená pravda? Díky této knize si to velmi dobře uvědomuji. Kdyby Rudolf Vrba neunikl z Osvětimi, celý svět by se ty informace vlastně vůbec nedozvěděl.
Kniha Únik z Osvětimi není lehké čtení. I přesto mohu říci, že jsem si knihu moc ráda přečetla. Důležité historické mezníky jsou v životě nás všech velmi důležité. Rudolf Vrba byl slovenský Žid, který měl nesmírnou odvahu, odhodlání i touhu napravit to, co jiní před ním nezvládli, i když měli třeba stejnou myšlenku, ale nebylo jim přáno. Osud tomu chtěl jinak. Poslední dobou velmi ráda čtu válečné romány. Je to historie, kterou je třeba znát a nezavírat před ní oči. Nejsou to zrovna situace, kterými bychom se měli chlubit, přesto je třeba tyto knihy číst a připomínat si odvážné osobnosti, kterou Ruldof Vrba rozhodně byl. Kniha je velmi čtivá, některé pasáže jsem četla i vícekrát pro lepší pochopení textu. Některé jsem byla ráda, že jsem je přečetla a už se k nim raději nevracela, jelikož byly strašné. Co v nich autor popisoval, šel mně mráz po zádech. Ano, taková byla Osvětim.
Kdo vlastně byl Rudolf Vrba?
Rudolf Vrba, vlastním jménem Walter Rosenberg (11. září 1924 Topoľčany – 27. března 2006, Vancouver) byl slovenský profesor farmakologie a terapeutiky na University of British Columbia zaměřený na neurologii. Mezinárodně se proslavil více než 50 pracemi o chemických procesech v mozku a studiem cukrovky a rakoviny. Je znám především tím, že byl jedním z pěti Židů, kterým se podařilo utéci z koncentračního tábora Auschwitz (Osvětim) a současně předat spojencům informace o masových vraždách, ke kterým tam docházelo v rámci holocaustu.
Kniha je rozdělena na 5. částí. Má celkem 520 stran. Na začátku je prolog, mapy, i poznámka autora. Na konci naleznete poděkování, poznámky, bibliografii i dodatek ke knize.
Ukázka z knihy:
V roce 1942 bylo ze slovenské Trnavy posláno do Osvětimi přes 600 mužů. Na jaře roku 1944 z nich zůstali naživu pouze dva: Walter Rosenberg a Alfréd Wetzler. Všichni ostatní byli buď zavražděni hned, jako Fredovi bratři, nebo zahynuli pomalou smrtí, tak typickou pro Osvětim-Březinku-vyčerpáni nemocemi, hladem a náhodnými násilnostmi. Do této skupiny téměř s jistotou spadal i Fredův otec. Fred i Walter mezi těmito šesti sty chlapci a muži vyrostli, byli to jejich učitelé, spolužáci, rodinní přátelé a známí, soupeři z hřiště a rivalové v lásce-a všichni, do posledního, byli mrtví. Ze světa, který Fred s Walterem znali, už zůstali jen oni dva.
I přes věkový rozdíl šesti let, právě díky tomuto spojenectví, k sobě přilnuli. Walter považoval Freda za svého nejbližšího přítele. Jejich zdejší zkušenosti byly také podobné. Freda přesunuli z márnice a pracoval teď také jako zapisovatel. V sekci BIId Březinky II vykonával stejnou práci, jakou dělal Walter v BIIa. Oba měli před očima vyhlazování v přímém přenosu i jeho důsledky. Pro Freda to platilo doslova, protože jeho maličká kancelář měla okno vedoucí na dvůr krematoria II, obklopeného elektrickými dráty a strážními věžemi. Když ho Walter navštívil a usrkával kávu u stolu vedle okna, mohl sledovat to samé. Pozoroval, jak jeden esesák dokázal pružně, atleticky vyskočit na střechu plynové komory a zaujmout pozici, odkud vytřepal z plechovky granule cyklonu B. Walter i Fred ze svého místa mohli počítat mrtvé.
Několik slov autorovi:
Jonathan Freedland je oceňovaný spisovatel, novinář a moderátor. Pravidelně přispívá do londýnského židovského týdeníku Jewish Chronicle i do řady amerických publikací, včetně The New York Times, The New York Review of Books a The New Republic. V roce 2008 získal novinářskou cenu Davida Watta. Kromě žánru non-fiction se pod pseudonymem Sam Bourne věnuje psaní thrillerových bestsellerů.
Autor: Jonathan Freedland
Přeložila: Olga Engelthaler
Žánr: literatura faktu, životopis, světová historie, politika, román
Vydáno: Vydalo NAKLADATELSTVÍ XYZ, ve společnosti Albatros Media, a.s., Praha, 2023
Počet stran: 520
Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem
ISBN: 978-80-7683-328-9
Knihu můžete koupit zde: