Chcete si přečíst emotivní příběh o rodičovské lásce, nemoci i neutuchající naději v uzdravení? Kniha Motýl v pavučině vás nenechá jen tak spát. Hlavní postavou je Erika, mladá dívka, u které se projeví řada příznaků. Podaří se lékařům určit příčinu a diagnostikovat nemoc? Pokud vás tato kniha zaujala, neváhejte si ji přečíst.
U Eriky se objeví řada různých příznaků. Není pochyby, že jí rodiče dovezou k lékaři, ti určí diagnózu a začnou ji léčit. Ne vždy to ale jde určit. Její případ je ojedinělý, lidí s touto nemocí je málo a i v zahraničí s tím nemají velké zkušenosti. Není tedy kde čerpat. Erika žije střídavě doma, střídavě v nemocnici. Vždy ji provází stejné příznaky, jako je zvracení krve, bolest břicha či sepse. Dokáže se takto mladá holka vyrovnat s tím, že pořád leží v nemocnici místo toho, aby chodila s kamarády tancovat a do přírody? Jak to zvládnou její rodiče? Jednou z možností je i alternativní léčba, ale i ta nepřináší své ovoce. Erika se postupně zamotává do pavučiny bezmoci a boje o spravedlnost. Román o síle rodičovské lásky, o neskutečné víře v uzdravení, neutuchající naději a o obrovském odhodlání.
Knihu jsem přečetla opravdu jedním dechem. K recenzi jsem si ji nevybrala náhodou. Zaujala mě anotace a proto jsem si ji vybrala. Jelikož jsem dříve pracovala v nemocnici, příběh byl pro mě opravdu zajímavý. Chtěla jsem tomu přijít na kloub, co vlastně Eriku trápí. Místy jsem si představovala, jaké by to bylo mít Eriku na svém oddělení ARO, mluvit s ní, řešit její příznaky, i to jak se cítí. Knihu jsem přečetla během jednoho dne. Chtěla jsem pořád číst dál a dál a nemohla se od ní odtrhnout. Kniha zachycuje autentické vzpomínky Eričina otce na léčbu své dcery. Erika v sobě měla neskutečnou sílu vše zvládat. Moc jsem ji fandila a přála ji, aby se cítila lépe a nemusela tak trpět. Rozhodně si to nezasloužila.
Část zisku z prodeje této knihy spolu s autorským honorářem budou věnovány jako finanční podpora Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole.
„V medicíně může být nemoc velmi složitou rovnicí s kombinací mnoha známých i neznámých proměnných. Některé rovnice ale řešení nemají. Ani v matematice, ani v medicíně. „
Jiří Ventluka
Velmi zajímavá myšlenka, která mně bude doznívat v hlavě.
Ukázka z knihy:
Několikrát jsem zmiňoval pocity beznaděje. Každá beznadějná situace má určitou hloubku, s níž se dříve či později nějak srovnáte a říkáte si: už jsme dospěli ke dnu, teď už bude líp.
Ovšem s každým dalším problémem najednou vidíte, že dno je ještě mnohem dál. A když se podaří vyšplhat pár kroků nahoru, náhle, ze dne na den a z hodiny na hodinu jste hlouběji než předtím.
O několik dní později vidíme skupinu lidí odcházejících od Eriky s nějakým přístrojem. Doktor Juščenko nás odchytil a vzal stranou hned při příchodu.
„Bylo to trochu štěstí. Erika měla na dnešek naplánované vyšetření plic a srdce na CT. S CT je nějaký problém, a tak jsme sem zatím vzali přenosný rentgen.“ Začal kreslit malůvku na kousek papíru. „Zjistili jsme, že na vyústění dolní duté žíly, to je tady,“ ukazoval nám na obrázku s hrubým schematickým nákresem srdce, „se vytvořil tromb. Doslova tam vlaje.“ Nakreslil zvlášť i obrázek s umístěním trombu a jeho tvar.
„Pokud bychom ji převáželi, bylo by velké riziko embolie, když by se při nějakém otřesu nebo při pohybu uvolnil.“
Autorovi: Jiří Ventluka
Žánr: česká beletrie
Vydáno: 2022, Vydal Rosier, Mratín
Počet stran: 158
Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem
ISBN 978-80-88467-11-3
Knihu můžete koupit zde