Blanka z Valois-Levandulová princezna

Máte rádi historické romány? Chcete se dozvědět, kdo to vlastně byla tzv. Levandulová princezna? Máte rádi historii? Tak právě vám je určen historický román s názvem, Blanka z Valois, který vydala Euromedia Group v Praze. Věřte, že nebudete litovat, že si jej oblíbíte hned od první strany. 

Jan Lucemburský, otec Václava, odvádí svého syna do Francie, kde má získat potřebné vzdělání. Tam se potkává s velmi mladou dívkou Blankou z Valois, což je sestřenice francouzského krále. Blanka se nebrání diplomaticky dohodnutému sňatku s českým kralevicem Václavem, budoucím králem Karlem IV., jelikož ví, že toto manželství je pro ni velmi výhodné. Oba se již znají od královského dvora. Na delší dobu jsou oba rozděleni.

Václav přímá u biřmování jméno svého strýce Karla IV. Koná se nádherná svatba. Oba manželé jsou od sebe odděleni na dobu, něž dosáhnou plnoletosti. Během té doby si píší dopisy. Když se má Blanka vrátit do českých zemí,v podstatě neví, na koho se má těšit a ví, že svého muže vlastně nezná. Jak to nakonec vše dopadne? Nebudu už více prozrazovat a rovnou se vrhněte do čtení, které vás bude bavit od začátku až do konce.

Na titulní stránce knihy je dívka, která má velmi krásné dlouhé vlasy. Působí na mně příjemnými pocity. Vstupuje někam do neznáma. Je tam vidět světlo zářící ze zavřeného okna.

Kniha má 208 stran, je rozdělena do 11 kapitol. Na konci najdete historický doslov ke knize, který vysvětluje řadu historických událostí.

Historické romány mám moc ráda a často je vyhledávám. Tento mě zaujal a moc jsem si ho užila. Jelikož mám ráda historii, věřím, že to není poslední kniha od této autorky. Trochu mě mrzelo, že je kniha tak krátká. Vydržela bych ji číst rozhodně déle. Moje subjektivní hodnocení románu je určitě pozitivní. Knihu doporučím všem milovníkům historie a nejen jim.

Víte, kdy vlastně byla Blanka z Valois?

Narodila se v roce 1316 a zemřela v roce 1348. Byla to sestřenice francouzského krále Karla IV. Sličného a manželka Karla IV. I když její sňatek s Václavem byl předem diplomaticky dohodnutý, oba k sobě našli cestu a měli se rádi. Porodila mu dceru Markétu a pak i další dceru Kateřinu. Zemřela náhle, na tuberkulózu. Karel se pak ještě 3x oženil, ale nikdy na ni nezapomněl.

Ukázka z knihy:

Blanka pevně semkla víčka, aby potlačila pláč. Vtom k ní dolehl tlumený dusot koňských kopyt. přibližoval se. pak jezdec koně zarazil a lehce sklouzl ze sedla kousek od ní.

To je určitě Louisa! Blesklo Blance hlavou. Teď se bude jistě chtít zase usmířit. Mrzí ji, že se mi vysmívala.

Jenže já jí o tu pozdní lítost nestojím! To já jsem přece sestřenka francouzského krále!

Neotevřela proto oči a nepokusila se ani vstát, když se k ní přiblížily kroky.

„Nestalo se ti nic, paní?“ Ten hlas však Louise nepatřil. Měkce, s cizím přízvukem, k ní promlouval někdo neznámý.

Rychle otevřela oči.

Skláněl se k ní vysoký štíhlý mladík s tmavými vlasy, které mu podle současné módy spadaly na ramena.

Z hnědých očí mu zářila laskavost, v hezké, ušlechtilé tváři měl však vepsané starostlivé obavy.

„Ach ne, nic se mi nestalo, pane..,“ vypravila se sebe Blanka.

Mladík přitiskl ve dvorném gestu ruku na hruď a zlehka se jí uklonil. „Jsem Václav, syn českého krále Jana Lucemburského.“

Několik slov o autorce:

Hana Parkánová Whitton vystudovala na Karlově univerzitě kombinaci čeština a angličtina, poté přes dvacet let pracovala v nakladatelství, naposledy jako šéfredaktorka Knižního klubu. Vedle nakladatelské činnosti se věnuje i překládání a vlastní literární tvorbě. Je autorkou řady knih, kromě úspěšných humoristických a detektivních příběhů, napsala i několik historických románů Dáma v modrém hedvábí, Císařova hvězda-Rudolf II., Poslední Lucemburk, Z pamětí císařova antikváře, Ve stínu knížecího stolce, Poslední láska císaře Karla a sérii románových životopisů o českých královnách. Žije ve Velké Británii, provozuje vlastní literární agendu, překládá, píše a s Českých rozhlasem spolupracuje na pořadech o Velké Británii.

Autorka: Hana Whitton

Žánr: historický román, beletrie

Vydáno: 2023, Euromedia, Praha – edice světový Bestseller

Počet stran: 208

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-249-5039-6

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *