Ani ne pět minut-některé rány nezhojí ani čas

Máte rádi silné romány? Milujete Chorvatsko? Chcete se dozvědět, jaké tajemství Anna celý život v sobě ukrývala? Román s názvem Ani ne pět minut vydalo NAKLADATELSTVÍ XYZ ve společnosti Albatros Media V Praze. 

Maminka Lukáše byla celý život smutnou, zádumčivou ženou, která moc neprojevovala žádné emoce. Nyní dožívá v domově důchodců a Lukáš za ní jezdí. Ani ne pět minut, či zmínky o přímořském městečku Baška Voda, to jsou poslední slova Anny. Co to vlastně znamená? Proč to říkala a jaký k tomu měla důvod? Na tyto otázky chce Lukáš dostat odpověď. Vypraví se se svou dcerou do těchto míst na dovolenou, aby tomu všemu přišel na kloub. Podaří se mu to zjistit? Jaké tajemství v sobě Anna celý život skrývá? Chovala se adekvátně tomu? Tak už vám více neprozradím a už se pusťte do čtení.

Historický román z prostředí Chorvatka od autorky bestselleru Esterčini otcové.

Knihu jsem přečetla opravdu s velkým zaujetím. Jelikož jsem letos v létě byla v Chorvatsku, tento román mě připomněl krásné azurové moře a příjemné pláže. Kniha má 18 kapitol, celkem 232 stran. Od této autorky jsem prozatím nic nečetla a musím říci, že její styl psaní se mně moc líbí. Taktéž román z prostředí Chorvatska jsem nikdy nečetla. Velmi mě zaujala anotace a chtěla jsem si tuto knihu přečíst. Rozhodně mě nezklamala. Autorka střídavě vypráví v současnosti a střídavě vzpomínky Lukášovy maminky Anny. Musím se přiznat, že jsem takové rozuzlení knihy nečekala a vyrazilo mně to dech. Silný příběh o rodinné minulosti vás určitě nenechá chladnými. O tom, jak nás minulost ovlivňuje, aniž si to vlastně uvědomuje je neskutečné. Osudy lidí nás ovlivňují z generaci na generaci bez rozdílu pohlaví. Kniha se čte velmi dobře. Přemýšlela jsem, co vše pro mě znamená rodina a jak bych se vlastně zachovala, kdybych se takové tajemství dozvěděla.

Ukázka z knihy:

Přicházím bez ohlášení, ale otec je stejně pořád doma, hlavně v odpoledních hodinách. Ráno chodívá jenom do obchodu, trošku se projde.

Na Smíchov jedu tramvají, zastávka je nedaleko jeho domu.

Ještě než vystoupím z tramvaje, volá mi Eva. Dobře vím, že je to za posledních pár dní už potřetí, co volá. Dvě předchozí volání jsem odmítnul, aniž bych se ozval.

Po návratu z dovolené jsem i jí pouze poslal zprávu, samozřejmě s poznámkou, že v práci je blázinec. To měl být vzkaz, že bude chvilku trvat, než se budeme moci vidět. Ale tentokrát jí to přeci jen zvednu a snažím se působit klidně, avšak nervy mám na pochodu, jsem si jistý, že mě zrazuje hlas.

„Právě jedu k otci. Co jsem se vrátil od moře, nepodařilo se mi za ním zajít. Mám moc práce,“ vypálím rychle několik vět a vůči sobě pocítím zhnusený odpor.

„Ano, je mi to jasné,“ odpovídá chladně. „Já snad v práci chytám lelky?“ dodává ironicky.

Mlčím, posměch chápu a říkám si, co bych měl dál říct, abych zněl jako obvykle, ale mozek můj záměr odmítá podporovat.

„Chtěla jsem ti jen zavolat, ať vím, jak se máš.“

Několik slov u autorce:

Hana Radulićová se narodila roku 1969 v chorvatském Zadaru, kde žije dodnes. Píše od svých středoškolských let a jejím zvláštním zájmem, soukromě i profesionálně, je období druhé světové války a holocaustu. V Chorvatsku v roce 2010 vyšel její román Láska v Kanadě podle skutečného příběhu z Osvětimi. V České republice kniha vyšla v roce 2012 pod názvem Láska za ostnatým drátem. V rodném městě vystudovala Hana Radulićová chorvatský jazyk a literaturu na filozofické fakultě. Od roku 1995 je zaměstnaná v deníku Zadarski list jako novinářka, v současnosti je jeho šéfredaktorkou. Jelikož je její maminka Češka, narozená v Humpolci, Hana Českou republiku navštěvuje pravidelně od prvních let svého života a považuje ji za svou druhou vlast.

Autorka: Hana Radulićová

Přeložil: Pavel Pilch

Žánr: čtení pro ženy, česká próza, román, novela, světová beletrie

Vydáno: 2023, XYZ ve společnosti Albatros Media, Praha

Počet stran: 232

Vazba knihy: vázaná s papírovým potahem s laminovaným přebalem

ISBN: 978-80-7683-411-8

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *